Facebook Pixel Sportdog.gr | Τα έπαιξε όλα για όλα και... ρέφαρε στην Κρήτη το Λαύριο
| 2018-10-13 17:54:00

Τα έπαιξε όλα για όλα και... ρέφαρε στην Κρήτη το Λαύριο

Μεγάλη νίκη εκτός έδρας με 77-72.

Την πρώτη αγωνιστική το Λαύριο δεν διαφύλαξε την έδρα του, ωστόσο κόντρα στο Ρέθυμνο «ρέφαρε» και παρά το γεγονός πως κυνηγούσε στο σκορ, εντέλει πήρε μία σπουδαία νίκη (72-77).

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Basket League πανηγυρίζει το Λαύριο (1-1). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με όπλο την άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε και έφυγε με την νίκη της από την Κρήτη και κοιτάζει με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια. Πλουραλισμός στην επίθεση για το Λαύριο, «διπλός» ο Κακλαμανάκης (13π., 12ριμπ.) και ο Κουζέλογλου (11π.,13ριμπ.) στους 5 με 2/8 εντός πεδιάς ο Χαραλαμπόπουλος. Μία ομάδα μόνος του για το Ρέθυμνο (0-2) ο Στιβ Μπαρτ (25π.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το δεύτερο ημίχρονο στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» ξεκίνησε με καθυστέρηση καθώς σημειώθηκε πτώση στην τάση του ρεύματος.

Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα του Ρεθύμνου η οποία οικοδόμησε σημαντικές διαφορές (9-2 στο 4', 17-4 στο 8') παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Αμερικανούς της Μπερτ και Κλάντον. Το Λαύριο σταδιακά βελτιώθηκε και μπόρεσε να μειώσει την απόσταση σε μονοψήφια νούμερα (17-10) με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει με τρίποντο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Καλογιαννίδης πέτυχε τρίποντο που έστειλε την διαφορά στο συν 10 (20-10), με την αθηναϊκή ομάδα στην συνέχεια να κάνει... ντεμαράζ επιστροφής που την έφερε με βραχεία κεφαλή προηγούμενη (30-31 στο 17') χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Γιάννη Κουζέλογλου.  Ακολούθησε ένα μίνι σερί από τους Κρητικούς για το 38-31 στο 18', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων που είχαν σε αγωνιστικό οίστρο τον Μπέρτ (12π. στο διάστημα αυτό).

Ο Αμερικανός ήταν αυτός που οδηγούσε το Ρέθυμνο και στην τρίτη περίοδο (52-47 στο 26', 58-51 στο 27') με το Λαύριο να βρίσκει λύση πίσω από τα 6,75 με τον Λαμπ (60-56 στο 28') και να πλησιάζει στον πόντο με ένα ακόμα σουτ από τον πρώην ΝΒΑer της ομάδας του Χρήστου Σερέλη (61-60 στο 30').

Ένα τρίποντο του Λούτζη (63-63) και δύο βολές του Κακλαμανάκη (65-65) διατηρούσαν στο ματς χαρακτήρα ντέρμπι. Μάλιστα, δύο καλάθια των δύο παικτών του Λαυρίου έβαλαν μπροστά του φιλοξενούμενους (67-71). Ο Γκάιτον κράτησε ζωντανό το Ρέθυμνο (72-73), αλλά ο τελικός νικητής δεν άλλαξε με το Λαύριο να φεύγει θριαμβευτικά από την Κρήτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77

Πηγή: sdna.gr