Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη - θρίλερ για τον Ολυμπιακό στην Κύμη με τρίποντο του Τουπάν!
| 2018-10-14 21:01:00

Νίκη - θρίλερ για τον Ολυμπιακό στην Κύμη με τρίποντο του Τουπάν!

Πολύ δύσκολο διπλό (74-77) για τους Ερυθρόλευκους.

Τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Κύμης εκτός έδρας με 77-74.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κόντραρε μέχρι το τέλος τους “ερυθρολεύκους”, αλλά “λύγισε” στο τέλος. “Ήρωας” για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ο Άξελ Τουπάν, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο 16” πριν το τέλος του αγώνα.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (9-12). Η Κύμη συνέχισε να είναι ανταγωνιστική μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και μάλιστα με καλάθι του Μαραγκού πέρασε μπροστά με 20-18.

Η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ στη δεύτερη περίοδο ανέβασε την απόδοση της και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 33-25. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα μικρό σερί 4-0 πλησίασαν στο σκορ (29-33), αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν άλλο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 39-32.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν παράτησε το ματς και με ένα γρήγορο 5-0 έριξε τη διαφορά στους 2 (37-39). Ο Γκος με τρίποντο “έσπασε” το σερί των γηπεδούχων (37-42), αλλά η Κύμη είχε τις λύσεις επιθετικά και πλησίασε στον έναν πόντο (41-42). Μάλιστα, ο Σαγκς με δίποντο έφερε τούμπα το ματς και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (48-47).

Οι “ερυθρόλευκοι” ξύπνησαν και με καλάθια των ΛεΝτέι και Γκος πήραν ξανά τα ηνία του σκορ (48-52). Η Κύμη, όμως, ήταν εκπληκτική στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Πουλιανίτη πέρασε και πάλι μπροστά με 53-52 και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 57-54.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε για πολύ τα ηνία του σκορ στην Κύμη και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Βεζένκοφ πέρασε μπροστά (59-60). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, καθώς η Κύμη δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ (68-68).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Γιώργος Πρίντεζης 55′ πριν τη λήξη της αναμέτρησης έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 74-72. Ο Ουάσινγκτον, που ήταν εξαιρετικός στο ματς, απάντησε και με καλάθι 40” πριν το τέλος ισοφάρισε σε 74-74.

Ο Τουπάν 16” πριν τη λήξη πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 77-74 για τον Ολυμπιακό. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Κύμη δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και ο Ολυμπιακός πήρε τη δύσκολη νίκη με 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 14, Σαγκς 8, Καμπόρ 2, Ουάσινγκτον 24 (4), Πουλιανίτης 5 (1), Τσιάρας, Στυλιαού 2, Μαραγκός 7, Γερομίχαλος, Ούμπιλα

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 7, Μιλουτίνοφ 14, Στρέλνιεκς 10 (2), Γκος 15 (1), Τουπαν 12 (1), Βεζένκοφ 7 (1), Τολιόπουλος, Μπόγρης, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 4

Πηγή: ebasket.gr