Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟΚ - Λύγισε από την Βόννη στην Πυλαία
| 2018-10-16 21:28:00

Δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟΚ - Λύγισε από την Βόννη στην Πυλαία

Ηττήθηκε με 100-95 ο Δικέφαλος.

Με τον Γκος να επιστρέφει ύστερα από καιρό ο ΠΑΟΚ έδωσε το δεύτερο παιχνίδι για το BCL μετά την ήττα από τη Βενέτσια. Η επίθεση είχε τον πρώτο λόγο για τις δυο ομάδες με τη Βόννη να παίρνει τη νίκη σε ένα εντυπωσιακό αγώνα με 95-100.

Οι Γερμανοί με ένα έντονα αμερικάνικο ρόστερ μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 23-33 στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα σερί 1-13. Φυσικά, ο Παπαθεοδώρου δε θα μπορούσε να είναι ικανοποιημένος και περίμενε αντίδραση από τους παίκτες του. Από τον ΠΑΟΚ απουσίασαν Τζόουνς και Γκάρετ.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε σε 41-44, αλλά οι Γερμανοί ήταν υπερβολικά εύστοχοι. Το ημίχρονο έκλεισε με 53-57 και φυσικά η άμυνα… έμπαζε για τον “Δικέφαλο”. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 56-57.

Η καλή αντίδραση κράτησε λίγο, αφού η Βόννη ξανά-ξέφυγε με 58-71 στο 24ο λεπτό.Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να χάνει 76-82 και τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.  Η Βόννη πήρε προβάδισμα 8 πόντων με 78-86.

O ΠΑΟΚ μείωνε συνέχεια, αλλά δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, χάνοντας καθοριστικά ριμπάουντ. Στο τέλος μείωσε σε 85-93  και 90-95, θέλοντας να κάνει την πλήρη ανατροπή, αλλά δεν πρόφτασε…

Ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και η Βόννη με κορυφαίους τους Τζέιμς και Μπαρτόλο πήρε σπουδαία νίκη.Για τον “Δικέφαλο” Χρυσικόπουλος, Γκος και Μορέιρα ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33,53-57,76-82,95-100.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 7(1), Χρυσικόπουλος 19(1),Κόνιαρης 5, Παπαντωνίου 3(1), Μαργαρίτης 6, Γκος 11(1), Χάτσερ 10(2), Μορέιρα 12, Πόουπ 7(1), Σχίζας 12,Ζάρας 3(1).

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Μπαρτολό 12(1), Ρέισελ  4, Σούμποτιτς 18(1), Τζάκσον 5,  Μάγιο 20 (3), Γκίμπσον 6, Φαλκενστάιν, Ουέμπ  7 (1), Γιασίνσκι 7(1),Τζέιμς 21(3)

ΠΗΓΗ: ebasket.gr