Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το ντέρμπι κι έκανε... σεφτέ η Νταρουσάφακα
| 2018-10-16 22:49:00

Πήρε το ντέρμπι κι έκανε... σεφτέ η Νταρουσάφακα

Με όπλο την εξαιρετική δεύτερη περίοδο (25-10) και ένα... τρελό σερί 19-0, η Νταρουσάφακα επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 71-63 και έκανε σεφτέ στη φετινή Euroleague.

Στο... ντέρμπι των «μικρών», η Νταρουσάφακα κατάφερε να φανεί πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και να φτάσει στη πρώτη της νίκη στη φετινή Regular Season, επικρατώντας της Μπουντούτσνοστ με . Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στη δεύτερη περίοδο, όπου έτρεξαν σερί 19-0, ενώ είχαν σε πολύ καλή μέρα τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς, που σταμάτησε στους 15 πόντους.

H Μπουντούτσνοστ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 25-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η εικόνα άλλαξε ολοκληρωτικά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Νταρουσάφακα να ανεβάζει «στροφές» και να κυριαρχεί από το 10' μέχρι το 16'.

Σε εκείνο το διάστημα, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα απίστευτο σερί 19-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (33-25), με τους Μαυροβούνιους να χάνουν εντελώς την επαφή τους με το καλάθι. Το ημίχρονο έκλεισε πάντως με την Νταρουσάφακα στο +4 (39-35).

Ο ρυθμός έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 6-4 μέχρι το 26ο λεπτό να είναι χαρακτηριστικό. Ένα τρίποντο του Μπαιγκούλ έφερε τους Τούρκους στο +9 (48-39), με την περίοδο να κλείνει στο 53-49 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς, να σκοράρει πέντε πόντους σε διάστημα δύο λεπτών, η Μπουντούτσνοστ πήρε προβάδισμα (55-58, 33') και το παιχνίδι πήρε εκ νέου την μορφή του ντέρμπι. Η Νταρουσάφακα επέστρεψε και βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού (66-62, 39'), προτού φτάσει στη νίκη με το τελικό 71-63.

Δεκάλεπτα: 14-25, 39-35, 53-49, 71-63

Πηγή: sdna.gr