17/10/18 - 00:21

Θρίαμβος της Γκραν Κανάρια, ιστορική νίκη με την Μπαρτσελόνα

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα η Γκραν Κανάρια κατάφερε να πάρει σπουδαία και ιστορική νίκη (87-86), κόντρα στην Μπαρτσελόνα χάρη σε βολές του Κλέβιν Χάνα, 3,6'' πριν το τέλος.

598views 0shares
Οι μάχες της Euroleague με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις στο νέο Pamestoixima.gr.

Σαν ένα παραδοσειακό ντέρμπι της ACB εξελίχθηκε η αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Euroleague ανάμεσα σε Γκραν Κανάρια και Μπαρτσελόνα. Η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ιστορίας της στην Euroleague έφτασε στη νίκη, χάρη σε βολές του Κλέβιν Χάνα λίγο πριν από το τέλος.

Ο πρώην παίκτης της Μούρθια πήρε το φάουλ από τον Σίνγκλετον και με εύστοχο ζευγάρι βολών χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Κέβιν Πάνγκος δεν βρήκε στόχο. Έτσι, οι νικητές θα ταξιδέψουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Αθήνα, ώστε να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, την ίδια στιγμή που η Μπαρτσελόνα υποχώρησε στο 0-2.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πήρε τον έλεγχο του αγώνα μετά τα το πρώτο τρίλεπτο, χάρη σε έναν πολύ αποτελεσματικό Κέβιν Πάνγκος (9-19, 6'). Ραμπασέδα και Όλιβερ έδωσαν λύσεις και η η διαφορά μειώθηκε (13-19, 8'). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με μπροστάρη τον Ερτέλ για το 18-26.

Οι παίκτες του Μαλδονάδο πήραν τον ρυθμό του αγώνα και χάρη σε Μπάλβιν και Τιλί κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση... βολής (30-33, 14'). Οι παίκτες του Πέσιτς είχαν... μπλοκάρει επιθετικά και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Γκραν Κανάρια, η οποία προσπέρασε με τον Στρόμπερι (37-36, 16'). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για το 44-44.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο στα Κανάρια Νησιά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Σίνγκλετον να δίνει προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (53-54, 25'). Ερτέλ και Σεραφέν ανέλαβαν δράση για την Μπαρτσελόνα, με τη ομάδα του Πέσιτς να κρατά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (64-69).

Με... ώθηση από το καλό τρίτο δεκάλεπτο μπήκε στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα και κατάφερε να «χτίσει» προβάδισμα με Κούριτς και Οριόλα (70-77, 34'). Η Γκραν Κανάρια έδειξε... σφυγμό και χάρη στον Έβανς μείωσε σε απόσταση «αναπνοής» (81-82, 37'). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και ο Έβανς με λέι απ ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση σε κρίσιμο σημείο (85-84, 39').

Σίνγκλετον και Κούριτς με δικές τους βολές έκαναν το σκορ 85-86, όμως ο Χάνα πήρε το φάουλ από τον Σίνγκλετον σε μια επίθεση που έμοιαζε... σκοτωμένη. Ο έμπειρος γκαρντ μέτρησε 2/2 βολές και έκανε το σκορ 87-86, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους, καθώς ο Πάνγκος αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα για την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 44-44, 64-69, 87-86.

Πηγή: sdna.gr