Facebook Pixel Sportdog.gr | Σαν πραγματική... βασίλισσα - Μεγάλη ανατροπή της Ρεάλ στο Μιλάνο
| 2018-10-17 23:53:00

Σαν πραγματική... βασίλισσα - Μεγάλη ανατροπή της Ρεάλ στο Μιλάνο

Σπουδαία νίκη των Μαδριλένων επί της Αρμάνι με 91-85.

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (20-10), ο Τζεφ Μπρουκς σκόραρε για το 23-10 στο 7'08" ενώ ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ έστειλε τους γηπεδούχους στο +15, κάνοντας το 28-13 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Mediolanum Forum! Σε αυτό το διάστημα η Αρμάνι σούταρε με 53.9% στα δίποντα (7/13) και 60% στα τρίποντα (3/5), υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε 5 λάθη. Το δίδυμο των Μίτσοφ (11π.), Τζέιμς (8π.) κουβάλησε επιθετικά την Αρμάνι Μιλάνο που είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Μαδριλένοι πίεσαν, ο Άντονι Ράντολφ έδωσε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (39-31, 14'29") όμως οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-41, σουτάροντας 5/6 δίποντα στη δεύτερη περίοδο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Αρτούρας Γκουντάιτις, Νταϊρίς Μπερτάνς. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πάτησε... γκάζι στην τρίτη περίοδο κι ανέκτησε το προβάδισμα (64-67, 30') κάνοντας επιμέρους σκορ 14-26! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στα τελευταία λεπτά (80-81, 36'33") όμως οι Ράντολφ και Καμπάτσο το πήραν πάνω τους και με συνεχόμενους πόντους «κλείδωσαν» το διπλό της Ρεάλ στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr