19/10/18 - 23:51

Νέο πάρτι της Ρεάλ

Ο Σέρχιο Γιουλ ανέλαβε δράση για την Ρεάλ Μαδρίτης, κόντρα στην Μπασκόνια και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε στη νίκη (97-79), κάνοντας το 3Χ3 στην regular season.

514views 0shares
TAGS
Οι μάχες της Euroleague με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις στο νέο Pamestoixima.gr.

Με... φόρα έχει μπει στην φετινή Eurleague η Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, δύο 24ωρα μετά την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να πάρει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. «Θύμα» της αυτή τη φορά η Μπασκόνια, με τους πρωταθλητές Ισπανίας να φτάσουν στη νίκη, σε μια αναμέτρηση στην οποία είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά.

Η Ρεάλ μπήκε... φουριόζα στην αναμέτρηση και με τους Κοζέρ και Ράντολφ να παίρνουν προσπάθειες, αλλά και τον Γιουλ να δίνει λύσεις σε οργάνωση και επίθεση, κατάφερε να πάρει τα ηνία της κατάστασης για το 25-19 της πρώτης περιόδου. Η Μπασκόνια προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, βρίσκοντας πόντους από Βιλντόζα και Γκαρίνο. Οι Μαδριλένοι, όμως, διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (52-44).

Η κατάσταση έμεινε ίδια και στο δεύτερο μέρος. Ο Σέρχιο Γιουλ είχε βρει ρυθμό, μετά ο κακό παιχνίδι στο Μιλάνο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Ρεάλ να κρατήσει τα ηνία, αλλά και τη διαφορά, μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, για το 74-67. Τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Εκεί η Ρεάλ «έκλεισε» τους διαδρόμους προς το καλάθι, ο Ταβάρες έκανε πολλή δουλειά στον τομέα των ριμπάουντ και με τον Ρούντι Φερνάντεθ μπροστάρη η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (89-75. 36'). Οι Βάσκοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που είχε επιβάλλει στο παιχνίδι η Ρεάλ και έτσι η ομάδα του Λάσο διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη, συνεχίζοντας δίχως απώλειες την πορεία της στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 52-44, 74-67, 97-79.

Πηγή: sdna.gr