Facebook Pixel Sportdog.gr | Απίστευτο Περιστέρι, νίκησε το Χολαργό και έκανε το 3/3!
| 2018-10-20 18:09:00

Απίστευτο Περιστέρι, νίκησε το Χολαργό και έκανε το 3/3!

Τρομερά πράγματα από την ομάδα του Πεδουλάκη!

Συνέχεια στη ξέφρενη πορεία του στη Basket League έδωσε το Περιστέρι. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε εντός έδρας του Χολαργού με 71-62 κι έκανε το “τρία στα τρία” στο πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτή τη φορά, οι Περιστεριώτες δεν πήραν το παιχνίδι με την επίθεση τους, αλλά με την εξαιρετική άμυνα τους που “στραγγάλισε” τους φιλοξενούμενους στην τρίτη περίοδο, επιτρέποντας τους να σκοράρουν μόλις 11 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρέι με 16 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να πραγματοποιεί ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι, μετρώντας 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Γιάνκοβιτς με 14 πόντους κι 6 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να βρουν εύκολα διαδρόμους προς τα καλάθια. Ο Χολαργός προηγήθηκε με 12-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ξέφυγε και με 8 πόντους (17-25) στο 14′. Το Περιστέρι αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Σίρκο να μειώσει στους 3 πόντους (27-30) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο,η οποία ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν του Περιστερίου. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 27-11, ξέφυγαν με 13 πόντους (54-41) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι Περιστεριώτες έπνιξαν τους φιλοξενούμενους με την άμυνα τους και στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας με σχετική άνεση στη νίκη, παρά την προσπάθεια του Χολαργού στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάροου 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκρέι 16 (3), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8, Μουράτος 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Σκορδίλης 2, Κλαρκ 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπεντίλ 2 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5, Γιάνκοβιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 5, Κώττας 1, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης 9, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Λόβ 4 (1/5 δίποντα), Ντόρσεϊ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Πηγή: ebasket.gr