Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το «θρίλερ» στην δεύτερη παράταση ο Κολοσσός!
| 2018-10-20 18:45:00

Πήρε το «θρίλερ» στην δεύτερη παράταση ο Κολοσσός!

Απίστευτο παιχνίδι στη Ρόδο και νίκη με 97-90 για τους γηπεδούχους επί της Κύμης.

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση (!), ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε της Κύμης με 97-90, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η ομάδα της Εύβοιας υποχώρησε στο 1-2, γνωρίζοντας δύο σερί ήττες, μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Ρεθύμνου.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντουρέν και Μαυροειδής. Ο πρώτος σημείωσε 26 πόντους, ενώ ο δεύτερος έκανε ένα εντυπωσιακό double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Μπολντς μέτρησε 31 πόντους (!) και 10 ριμπάουντ, ωστόσο ήταν ο μοιραίος της Κύμης, καθώς έκανε λάθη κι έχασε κρίσιμα σουτ στο φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και τελικά να οδηγούνται στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χόρτον έβαλε μπροστά την Κύμη με 83-82 με 2/2 βολές, 17,1 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Ντουρέν είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ευστόχησε στη 1 από τις δύο βολές, στέλνοντας το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση (83-83).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκιμπς έγραψε το 92-89 με τρίποντο, ο Ντουρέν έκανε το 94-90 με βολές, με τον Μπολντς να αστοχεί σε εύκολο λέι άπ και στη συνέχεια να κάνει φάουλ,”κλειδώνοντας” τη νίκη για την αντίπαλη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73 (κ.α.), 83-83 (1η παρ.), 97-90.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Μαυροειδής 22 (8/9 δίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντιγκς 6, Κέμπτον, Ντουρέν 26 (6/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπράουνινγκ 17 (7/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος 1, Παπαδάκης, Άσκα 13 (5/14 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιμπς 12 (5/15 σουτ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 31 (11/20 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόρτον 14, Σαγκς 15 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάμφορ 2 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 10, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3 (1), Τουτζιαράκης 5, Ουμπίλα 7.

Πηγή: ebasket.gr