Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρώτη νίκη για Άρη - Σημαντικό διπλό επί της Ντνίπρο στην Ουκρανία!
| 2018-10-24 20:53:00

Πρώτη νίκη για Άρη - Σημαντικό διπλό επί της Ντνίπρο στην Ουκρανία!

Επικράτησε με 55-51.

Με ένα «ξέσπασμα» από την τρίτη περίοδο και ύστερα, ο Άρης νίκησε 55-51 την Ντνίπρο στην Ουκρανία για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup και πήρε την πρώτη του νίκη.

Η Ντνίπρο ξεκίνησε «φουριόζα» και προηγήθηκε με 5-0, με τον Νταλό να μειώνει σε 5-3. Η κακή άμυνα των «κίτρινων» βοήθησε την Ντνίπρο να κάνει σερί 10-0 και να προηγηθεί 15-3 και 17-5 με πολλές επιθετικές λύσεις. Ένα σερί 5-0 των «κίτρινων» μείωσε σε 17-10, όμως η περιφερειακή γραμμή των Ουκρανών διατηρούσε το +10, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -7.

Ο Τζόουνς μείωσε σε 22-18 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και τα τρίποντα του Άρη τον διατηρούσαν μέσα στο ματς, τη ώρα που οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου βελτιώθηκαν στην άμυνα και μάζευαν τα περισσότερα αμυντικά ριμπάουντ. Ο Καίζερ μείωσε σε 25-23, με το επιμέρους σκορ να είναι 2-8 σε αυτό το διάστημα. Η Ντνίπρο διατηρούσε ένα +2 με +4 με τις πολλές επιλογές της μέσα στη ρακέτα και το τρίποντο του Σκούντελ έφερε το 30-25 και τα ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-28.

Ο Άρης με 5-0 σερί ισοφάρισε σε 33-33 στην αρχή της τρίτης περιόδου και το ματς έγινε ντέρμπι σε αυτό το διάστημα, με αμφότερες τις ομάδες να μην έχουν επιθετικές επιλογές και τα προβάδισμα να εναλλάσσεται. Με 5-0 σερί από Μποχωρίδη και Μπελ, ο Άρης έφτασε στο 37-42, ελέγχοντας τα ριμπάουντ. Η Ντνίπρο απάντησε με 7-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Ζακουρντάιεφ και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε με 44-42.

Με πρωταγωνιστές τους Έλληνες παίκτες, ο Αρης έκανε ένα 7-0 σερί και προηγήθηκε με 44-49 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ο Μπελ έκανε το 46-52 και οι παίκτες του Αγγέλου διατηρούσαν το 4 με +6 σε αυτό το διάστημα με σωστές επιλογές στις δύο ρακέτες, οι Ουκρανοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και ο Χάρις βοήθησε τον Αρη να φτάσει στο τελικό 51-55.

Πηγή: sport-fm.gr