Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρελαίνει την Ευρώπη ο Προμηθέας - Νίκησε στο ντέρμπι την Μπεσίκτας και έκανε το 4/4!
| 2018-10-31 21:09:00

Νέα νίκη για τους Πατρινούς με 80-72.

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τον Λίποβι, τι κι αν έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα τον Έλις, ο Προμηθέας απέδειξε κόντρα στη Μπεσίκτας ότι φέτος είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε εντός έδρας των Τούρκων με 80-72 και συνέχισε να γράφει ιστορία στην παρθενική της παρουσία στο Basketball Champions League, παραμένοντας αήττητη (4-0) στην κορυφή του ομίλου της, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκος Γκίκας. Ο Έλληνας γκαρντ μπορεί να ήταν άστοχος στο ξεκίνημα, αλλά στα κρίσιμα δήλωσε “παρών”, σκοτώνοντας τους Τούρκους από την περιφέρεια. Ο βραχύσωμος άσος μέτρησε 16 πόντους κι 7 ασίστ, με τον Μπράουν να είναι ο άξιος συμπαστάτης του. Ο Αμερικανός άσος πρόσθεσε 18 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μπούβα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο ψηλός των Τούρκων έκανε πάρτι απ’ όταν ο Έλις αποχώρησε από το παρκέ τραυματίας στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και να αδυνατούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Προμηθέα μπροστά με 22-20, όπως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-32), με τους Πατρινούς να χάνουν στην πρώτη περίοδο τον Έλις, ο οποίος είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά το παιχνίδι.

Η τρίτη περίοδος είχε ανάλογη εικόνα με το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 46-50, αλλά με σερί 7-0, ο Προμηθέας πήρε εκ νέου το προβάδισμα (53-50), Ένα ξέσπασμα του Ρίον Μπράουν οδήγησε τους Πατρινούς στο +5 (66-61) στο 35′, με τον Γκίκα να παίρνει τη σκυτάλη και να πετυχαίνει 8 σερί πόντους, διαμορφώνοντας το 74-68 και “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαλούστος 7 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπένζινγκ 7 (1), Μπούβα 18 (9/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Σιπάχι 2 (5 ασίστ), Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσελογλου 2, Γιλντιζλί 2.

Πηγή: ebasket.gr