Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε σεφτέ στις νίκες η Χίμκι με εκπληκτικό Σβεντ!
| 2018-11-02 21:16:00

Έκανε σεφτέ στις νίκες η Χίμκι με εκπληκτικό Σβεντ!

Νίκησε με 87-72 την Γκραν Κανάρια.

Έσπασε το… ρόδι η Χίμκι!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν… χείμαρρος απέναντι στην Γκραν Κανάρια, καθώς επικράτησε 87-72 για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Κορυφαίος των Ρώσων ήταν ο Σβεντ με 24 πόντους και 7 ασίστ, με τον Κρόκερ να είχε 17 πόντους και τον Γκιλ να προσθέτει άλλους 15. Από τους Ισπανούς, κανείς δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Στρόμπερι και Πάσετσνικς να ήταν πρώτοι σκόρερ με 9.

Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (16-16). Ένα ξέσπασμα της Χίμκι την έστειλε στο +9 (25-16), όμως στο τελευταίο λεπτό χαλάρωσε και έτσι η Γκραν Κανάρια μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (35-25). Μάλιστα, στη συνέχεια πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να πάει στο +17 (47-30), ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε στο +16 (49-33).

Η κυριαρχία της Χίμκι δεν… αμφισβητήθηκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +25 (75-50), με το τέλος να τη βρίσκει στο +24 (77-53). Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το ματς στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να χαλαρώνει στα τελευταία λεπτά, αλλά να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72

Πηγή: sport-fm.gr