Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν σταματιέται η Ρεάλ - Τρομερή ανατροπή στη Λιθουανία και 5x5 η Βασίλισσα!
| 2018-11-02 22:17:00

Δεν σταματιέται η Ρεάλ - Τρομερή ανατροπή στη Λιθουανία και 5x5 η Βασίλισσα!

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Ζαλγκίρις με 90-79.

Το κρεσέντο του Ρούντι Φερνάντεθ έξω από τα 6,75μ. στα τελευταία λεπτά οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη νίκη με 90-79 μέσα στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις και παράλληλα στο 5/5 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Στους 15 πόντους, με 4/4 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, αλλά και 7 ασίστ σταμάτησε ο Ισπανός φόργουορντ, με τον Ράντολφ να ήταν πρώτος σκόρερ της «βασίλισσας» με 16 πόντους και τον Αγιόν να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ξεχώρισε ο Γιανκούνας με 18 πόντους, ενώ ο Γουόλτερς πρόσθεσε άλλους 16.

Φορτσάτη αρχή για τη Ζαλγκίρις στο παιχνίδι (6-1), με τη Ρεάλ να το μαζεύει στα μισά (10-8). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πάτησε το… γκάζι, ξεφεύγοντας στο +11 (19-8) και με μπροστάρη τον Γιανκούνας, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14 (32-18). Με ένα επιμέρους σκορ 2-12 μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η «βασίλισσα», πλησιάζοντας στο -4 (34-30). Στη συνέχεια, οι Γουόλτερς και Ουλάνοβας κρατούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα του Λάσο είχε «ζεστό» τον Ράντολφ και έτσι ροκάνισε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-43).

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί (54-54) μέχρι το 25’, με τον Γουόλτον να παίρνει τη Ζαλγκίρις στις… πλάτες του και να την στέλνει στο +10 (64-54), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά (68-62). Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Αγιόν εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή και έτσι η Ρεάλ ισοφάρισε (71-71), ενώ με τρίποντο του Ρούντι πέρασε μπροστά (73-76), στο 36’. Ο Ισπανός συνέχισε τα μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ., με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο +14 (76-90) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 79-90.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 44-43, 68-62, 79-90

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr