Facebook Pixel Sportdog.gr | Τι έκανε ο παικταράς! Νίκη-θρίλερ η Αρμάνι με buzzer-beater... τριποντάρα του Τζέιμς (BINTEO)
| 2018-11-02 23:50:00

"Καθάρισε" την Εφές ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού (81-80).

Με ένα τεράστιο τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη, ο Μάικ Τζέιμς «καθάρισε» την Εφές (81-80) και ανέβασε την Αρμάνι Μιλάνο στο 4-1! Πάλεψε για την ανατροπή με σούπερ Μοερμάν η Εφές.

Τι και αν είχε 4/20 σουτ και ήταν... απελπιστικά άστοχος σε όλη την διάρκεια του ματς; Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη, «καθαρίζοντας» την Εφές (81-80) και ανεβάζοντας την Αρμάνι στο 4-1, μετά τις πρώτες πέντε αγωνιστικές της Regular Season της Euroleague. Οι Ιταλοί είχαν πάντως το... πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως η Εφές προσπάθησε να «κλέψει» το ματς στο τέλος, κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Αντριάν Μοερμάν (23 πόντοι). Ωστόσο, ο Τζέιμς... μίλησε όταν έπρεπε και έβαλε το όνομά του στη λίστα των πρωταγωνιστών, που είχε ακόμα τους Βλάντιμιρ Μίτσοφ (15 πόντοι) και Αρτούρας Γκουντάιτις (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Η Μιλάνο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και με τον Μίτσοφ (8 πόντοι, 3 ασίστ σε αυτό το διάστημα) να δίνει τον ρυθμό, προηγήθηκε με εφτά πόντους (24-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας ανέβασαν «στροφές» στη συνέχεια και ανέβασαν την διαφορά στους 15 (36-21, 12'), όμως η Εφές βελτίωσε την εικόνα της και μείωσε. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (43-35).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τις προσπάθειες της Εφές, οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα και με μερικά μεγάλα σουτ του Τζέιμς και του Μίτσοφ ανέβασαν την διαφορά στους 14 (68-54).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν παράτησε το ματς και με οδηγό τον Μοερμάν μείωσε στους 4 (73-69), στο 34ο λεπτό. Το ματς έγινε ντέρμπι και η Εφές ισοφάρισε (76-76), κάτι που μετέτρεψε σε... θρίλερ τα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ο Πλάις έδωσε προβάδισμα στους Τούρκους (78-76) και ο Τζέιμς ισοφάρισε, ενώ στη συνέχεια πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Αυτό καθόρισε και το ματς, με την Αρμάνι να πετυχαίνει τελικά μία μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-17, 43-35, 68-54, 81-80

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 15 (2/10 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μίτσοβ 14 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκουντάιτις 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 11 ριμπαουντ), Μπέρτανς 8 (2/8 τρίποντα), Ταρτσέβσκι 8, Κουζμίνσκας 7 (1), Τσιντσαρίνι 5 (1), Μπρουκς 3 (12), Τζέρελς 8 (2).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 9 (4/10 δίποντα), Μπομπουά 9 (1/4 τρίποντα), Μπαλμπάι , Μότουμ, Μοερμάν 23 (10/12 δίποντα), Πλάις 10 (7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 15 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντερσον 6 (2), Ντάνστον  8, Σίμον.

ΠΗΓΗ: sdna.gr