Facebook Pixel Sportdog.gr | Ιστορική πρόκριση στο Κύπελλο για Κύμη με τριποντάρα στο φινάλε
| 2018-11-03 18:11:00

Ιστορική πρόκριση στο Κύπελλο για Κύμη με τριποντάρα στο φινάλε

Η Κύμη νίκησε 74-73 το Περιστέρι και πέρασε στα ημιτελικά.

Η Κύμη πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου, νικώντας το Περιστέρι με 74-73, χάρη στην... τριποντάρα του Ουάσινγκτον στο φινάλε!

Μεγάλο ματς έγινε στην Εύβοια με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά την νίκη - πρόκριση και να περνούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Σκοτ Σαγκς έβαλε 22 πόντους, ο ΝτεΜάριους Μπολντς 18π., αλλά ο Νεβόν Ουάσινγκτον ήταν εκείνος που με ένα σπουδαίο τρίποντο έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα της Εύβοιας. Μάλιστα, η Κύμη έριξε στο... καναβάτσο την ομάδα που πριν από λίγες μέρες την είχε νικήσει στο ίδιο γήπεδο με 31π. (56-87)!

Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Εντ Ντάνιελ (13π.) και ο Ράιαν Χάροου (14π.), όμως στο φινάλε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν έβγαλε την άμυνα που έπρεπε, ηττήθηκε και αποκλείστηκε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι (2-9 στο 3') και τον Εντ Ντάνιελ να μοιάζει ασταμάτητος στο ξεκίνημα. Η Κύμη με πρωταγωνιστές τους ΝτεΜάριους Μπολντς - Σκοτ Σαγκς αντέδρασε (10-11 στο 6'), αλλά με 11-0 σερί το Περιστέρι έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα στο 7' (10-22). Στο δεκαλέπτο το σκορ ήταν 12-25.

Στη δεύτερη περίοδο με τον Μπολντς να συνεχίζει να σκοράρει η Κύμη μάζεψε τη διαφορά (23-29 στο 14'). Από εκεί και μετά το... μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε, μέχρι το 34-41 του 20', με τους Ευβοιώτες να είναι βελτιωμένοι, αλλά την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Στην επανάληψη οι Μπολντς και Σαγκς συνέχισαν να οδηγούν την Κύμη, ενώ ο ανεβασμένος Κρις Χόρτον άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Έτσι, οι γηπεδούχοι αφού πρώτα «ροκάνισαν» τη διαφορά (40-41 στο 23' και 45-46 στο 25'), πέρασαν και μπροστά (53-51 στο 27' και 57-54 στο 30'). Στο 30' το δίδυμο Μπολντς - Σαγκς είχε τους 33π. από τους 57 της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, με το σύνολο του Πεδουλάκη να κάνει λάθη στην τρίτη περίοδο και να χάνει την υπέρ του διαφορά.

Ο Λευτέρης Μητσιμπόνας αφού έδωσε λύσεις στην άμυνα σημείωσε και τρίποντο στο 32' για το 62-54, ενώ δια χειρός Σαγκς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο πρώτο +9 του απογεύματος (69-60 στο 36'). Το Περιστέρι απέδειξε πως είναι... πολύ σκληρό για να πεθάνει και απάντησε με 8-0 σερί και τρομερό Βασιλόπουλο (69-68 στο 38'). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την άμυνα -στην οποία υπήρχε φάουλ- και ο Χάροου με μεγάλο τρίποντο από τη γωνία ανέβασε το σερί στο 11-0 και έβαλε μπροστά την ομάδα του (69-71 στο 39').

O Σαγκς, όμως, τερμάτισε το σερί για το 71-71, 35'' πριν από το τέλος, αλλά ο Χάροου είχε και πάλι την απάντηση (71-73). Ο Ουάσινγκτον κόντρα σε όλους έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο για το 74-73 και στο Περιστέρι έμειναν 2''. Η Κύμη αμύνθηκε σωστά στις επαναφορές και έφτασε τελικά στην νίκη - πρόκριση (74-73).

Τα Δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73

Πηγή: sdna.gr