Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρελαίνει κόσμο ο Προμηθέας... καθάρισε εκτός έδρας και το Ρέθυμνο!
| 2018-11-10 17:40:00

Τρελαίνει κόσμο ο Προμηθέας... καθάρισε εκτός έδρας και το Ρέθυμνο!

Μεγάλο διπλό με σκορ 73-72.

Ο Προμηθέας έφυγε με το διπλό από το βελτιωμένο Ρέθυμνο (73-72), κρατώντας ως κέρδος πέραν της νίκης και την καλή εμφάνιση του Νίκου Γκίκα (11π., 5ρ., 6ασ.).

Οι Πατρινοί ήταν κουρασμένοι μετά τη Στρασμπούρ, έχασαν τον Τερέλ Παρκς στο τρίτο δεκάλεπτο με τραυματισμό, όμως έφυγαν με την νίκη από την Κρήτη και ανέβηκαν στο 3-2. Πρωταγωνιστές τους ήταν οι Ολεξάντερ Λίποβι (16π.) και Νίκος Γκίκας (11π., 5ρ., 6ασ.).

Από την άλλη, το Ρέθυμνο παρουσιάστηκε βελτιωμένο με τους Τζόνσον - Τζόουνς, πήγε το ματς στον πόντο, αλλά είδε τον Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ (16π.) να βρίσκει σίδερο στο σουτ της νίκης. Έτσι, έπεσε στο 0-5 της βαθμολογίας.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν άστοχες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και το ματς ήταν μοιρασμένο (18-15 στο 10'). Στην αρχή της δεύτερης περιόδοι οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» μια διψήφια υπέρ τους διαφορά (25-38 στο 18'). Όμως, οι Κρητικοί δεν... λύγισαν και με δύο τρίποντα τους Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ μάζεψαν τη διαφορά, μέχρι το 33-40 του ημιχρόνου. Στο 20' ο Μάκης Γιατράς είχε πάρει 9 πόντους από τον ανεβασμένο Τερέλ Παρκς.

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο συνέχισε την αντεπίθεσή του και με ένα 10-0 σερί πέρασε μπροστά (41-40 στο 23' και 55-53 στο 30'). Σαν να μην έφτανε το «ξέσπασμα» των Κρητικών, ο Προμηθέας κλήθηκε να βρει λύσεις και για τον τραυματισμό του Παρκς, που χτύπησε στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν επέστρεψε στο παρκέ. Το «θρίλερ» δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο (63-63 στο 36'), με τους Ελιζάια Τζόνσον και Τράβις Ντάνιελς να βγαίνουν μπροστά για τους γηπεδούχους και τον Ολεξάνταρ Λίποβι να... τραβά τους Πατρινούς.

Με τον Νίκο Γκίκα να βάζει 5 πολύτιμους πόντους σε σύντομο διάστημα ο Προμηθέας πήρε ένα «μαξιλάρακι» με 67-71 στο 38'. Μετά το 67-73 του Τόνι Μέιερ το Ρέθυμνο απάντησε με ένα δικό του 5-0 χάρη σε ένα «τρελό» τρίποντο του Μπαρτ Τζ., για να φέρει το ματς στον πόντο, 32'' πριν το φινάλε. Ο Κασελάκης έχασε τρίποντο στο τέλος του χρόνου επίθεσης των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι είχαν 4'' δικά τους για να πάρουν τη νίκη. Ο Μπαρτ Τζ. από κορυφαίος έγινε... μοιραίος, έχασε το σουτ του αγώνα και ο Προμηθέας πήρε την νίκη (72-73).

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 72-73.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Πηγή: sdna.gr