Facebook Pixel Sportdog.gr | Παλικ-Άρη στη Ρόδο!
| 2018-11-10 17:49:00

Παλικ-Άρη στη Ρόδο!

Ο Άρης άφησε πίσω του το ευρωπαικό… στραπάτσο και πήρε την νίκη μέσα στην Ρόδο επί του Κολοσσού με 61-72, έχοντας για κορυφαίους Μπελ, Κάιζερ, Φλιώνη και Σλαφτσάκη.

Ήταν ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία την νίκη για διαφορετικούς λόγους… Τελικά αυτή την “άρπαξε” ο Άρης! Οι “κίτρινοι” επικράτησαν εκτός έδρας του Κολοσσού με 61-72, έχοντας ως “κλειδιά” αυτού του θετικού αποτελέσματος τους Διαμαντή Σλαφτσάκη (9 πόντοι) και Δημήτρη Φλιώνη (9 πόντοι) οι οποίοι ήταν πολύ καλοί. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν ο Λάκι Τζόουνς με 14 πόντους.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 5-3, ο Μποχωρίδης ισοφάρισε (5-5) και ο ΜακΓκι κάρφωσε (9-9). Το 9-13 έγινε από τον Μπελ αλλά ο Κολοσσός “αντέδρασε” με σερί 5-0 (14-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-15 με καλάθι του Ντιγκς στην εκπνοή. Ο Μαυροειδής διαμόρφωσε το 18-15 και ο Άσκα έκανε το 24-16, σε μια χρονική στιγμή που ο Άρης είχε “κολλήσει” επιθετικά στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για να πετύχει η ομάδα της Θεσσαλονίκης το πρώτο της καλάθι (24-18 ο Μποχωρίδης). Ο Μπελ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (26-22), ο Πίνκστον “έγραψε” το 30-24 ενώ με καλάθι του Ντιγκς στην εκπνοή ο Κολοσσός είχε αέρα οχτώ πόντων (34-26) στο ημίχρονο (1/10 τρίποντα o Κολοσσός και 1/9 τρίποντα ο Άρης).

Στο 37-28 ο Τζόουνς χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (38-28) ενώ ο Φλιώνης ήταν ο υπεύθυνος για το 41-34. Ο Κάιζερ έκανε το 43-38, ο Άρης βρέθηκε στο -3 (43-40) ενώ ο Μαυροειδής “ξεκόλλησε” τον Κολοσσό με δύο εύστοχες βολές (45-40). Ο Κάιζερ έκανε πολύ όμορφο κάρφωμα μετά από ωραία συνεργασία με τον Φλιώνη (45-42) και ο Σλαφτσάκης “έγραψε” το 45-47. Το 47-47 έγινε από τον Άσκα και στο 30′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες.

Ο Σλαφτσάκης, που είχε δώσει ενέργεια στον Άρη, έκλεψε και διαμόρφωσε το 49-49 ενώ με καλάθι και φάουλ του Τζόουνς “γράφτηκε” το 51-52. Ο τελευταίος ήταν ο υπεύθυνος για το 51-55 ενώ ο Μπράουνινγκ με τέσσερις σερί πόντους του ισοφάρισε (55-55). Ο Μαυροειδής (13 πόντοι) έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό (57-55) και ο Φλιώνης ευστόχησε για τρεις (57-58). Ακολούθησαν τρεις εύστοχες βολές του Ντιγκς (60-58), ο Μπελ “χτύπησε” από τα 6.75 (60-61) και ο Φλιώνης (9 πόντοι) έκανε το 60-64 στο 38′. Ο ΜακΓκι κάρφωσε (60-66) ενώ ο Ντιγκς έκανε το 61-66 λίγο πριν το 39′. Στα 24” πριν το τέλος του αγώνα ο -πολύ καλός- Σλαφτσάκης διαμόρφωσε το 61-72 και ο Άρης επικράτησε με διαφορά 11 πόντων (61-72).

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72

Πηγή: ebasket.gr