Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε... περίπατο με 30αρα ο ΠΑΟΚ, συνέχισε το ευρωπαϊκό σερί
| 2018-11-14 21:11:00

Έκανε... περίπατο με 30αρα ο ΠΑΟΚ, συνέχισε το ευρωπαϊκό σερί

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα της Φριμπούργκ με 92-61, πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στον όμιλο του BCL και συνεχίζει με φόντο την... πρόκριση.

Εύκολο έργο είχε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ελβετική Φρίμπουρ (92-61) για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, φτάνοντας στο 3-3.

Με τον ΠΑΟΚ να παίζει πολύ δυνατά και να συνεχίζει το καλό αγωνιστικό πρόσωπο των 4 τελευταίων αγώνων, η υπόθεση νίκη ξεκαθάρισε από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 23-6 και 29-8, κάνοντας μια τρομερή πρώτη περίοδο που έληξε με 32-10. Με διαφορά 22 πόντων, φυσικά, η ομάδα της Ελβετίας δε θα μπορούσε να προβάλλει καμία αντίσταση.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως πλην του Σχίζα, όλοι οι παίκτες είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο. Το 51-24 της “ανάπαυλας” έδινε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να περάσουν το πιο εύκολο φετινό ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ είχε εξασφαλίσει προβάδισμα 27 πόντων στο ημίχρονο, οπότε οι αναπληρωματικοί θα έπαιρναν περισσότερο χρόνο. To σκορ στο 25ο λεπτό ήταν 63-33,  οπότε δεν χωράει κριτική για τις δυο ομάδες. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 69-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ απεικονίζει ανάγλυφα την διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Κόνιαρης και Αθηναίου ήταν οι κορυφαίοι,ενώ από τη Φρίμπουρ ξεχώρισε μόνο ο Τουρέ.

Δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

ΠΑΟΚ: Αθηναίου 16 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 8 (1), Γκάρετ 8, Κόνιαρης 12 (3/4 τρίποντα), Ζάρας 2, Γκος 9 (1), Χάτσερ, Τζόουνς 10 (3/3 τρίποντα), Μαργαρίτης 9 (1), Μορέιρα 8 (8 ριμπάουντ), Τέπιτς 10 (2/3 τρίποντα).

Φρίμπουρ: Γκραβέ 6 (7 ριμπάουντ), Γιαουνίν 5 (1), Τ. Γιούρκοβιτς 3 (1), Μαντιάμπα, Στέινμαν 5, Ν. Γιούκοβιτς 2, Μλάντιαν, Ρόμπερσον 2, Τίμπερλεϊκ 3, Τουρε 15 (6 ριμπάουντ), Γουατς 13 (1), Γουίλιαμσον 7 (7 ριμπάουντ).

Πηγή: ebasket.gr