Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το... θρίλερ το Λαύριο, μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο
| 2018-11-17 17:45:00

Πήρε το... θρίλερ το Λαύριο, μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο

Πήρε το ντέρμπι παραμονής ο Πανιώνιος.

Ένα αποτέλεσμα «χρυσάφι» που του δίνει σπουδαία βαθμολογική ώθηση στην υπόθεση παραμονή σημείωσε με αντίπαλο το Ρέθυμνο ο Πανιώνιος (86-72), που είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπέρι και Σίνκλερ. Χωρίς νίκη μετά από έξι αγωνιστικές οι Κρητικοί.

Ένα αποτέλεσμα «χρυσάφι» που του δίνει σπουδαία βαθμολογική ώθηση στην υπόθεση παραμονή σημείωσε με αντίπαλο το Ρέθυμνο ο Πανιώνιος (88-72), που είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπέρι και Σίνγκλερ. Χωρίς νίκη μετά από έξι αγωνιστικές οι Κρητικοί.

Ντέρμπι και αμφίρροπη διακύμανση είχαμε στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου (40-39, 45-44), όταν ακολούθησε νέο «κυανέρυθρο» ξέσπασμα. Ο Σίνγκλερ βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, Δίπλαρος και Παπαντωνίου προσέφεραν πόντους, και ο Πανιώνιος με σερί 14-0 πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στο 30' (62-49).

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο προσπάθησε να επανέλθει στο ματς, μείωσε στους επτά (77-70 στο 35') χάρη σε τρίποντο του Μπαρτ, ωστόσο η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και ένα καθοριστικό αποτέλεσμα (88-72).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72

Ανάσα για Λαύριο!

Ο Κολοσσός πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά το Λαύριο «μίλησε» όταν χρειάστηκε και έφτασε στη νίκη (74-70), ανεβαίνοντας στο 3-3. Στο 1-5 η ομάδα της Ρόδου.

Το μεγάλο θρίλερ στα πρώτα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής της Basket League κατέληξε στο Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρήκε μεγάλα σουτ από τον Ντόρον Λαμπ στο τέλος και με όπλο την ψυχραιμία της, έφτασε στη νίκη (74-70) που της δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Καθοριστικός ο Λαμπ στο τέλος (21 πόντοι), πολύ καλή εμφάνιση από τον Μιλόσεβιτς (16 πόντοι, 14 ριμπάουντ), δεν ήταν αρκετός ο Ιβάν Άσκα (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) για τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 1-5.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με... εντυπωσιακό τρόπο και εκμεταλλεύτηκαν άριστα το νωθρό πρόσωπο των γηπεδούχων. Έτσι, ο Κολοσσός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (19-14).

Η συνέχεια ήταν διαφορετική, με το Λαύριο να ανεβάζει «στροφές» και να ισορροπεί, έχοντας σε πρώτο πλάνο τους Μιλόσεβιτς και Λαμπ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που έδωσε την θέση του στον Σάκη Παραλίκα λόγω ενός προβλήματος υγείας, «έτρεξε» ένα επιμέρους 20-16 και το ημίχρονο έκλεισε με τον Κολοσσό να έχει προβάδισμα... μίας ανάσας (34-35).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η τρίτη περίοδος. Το ματς δεν... ξεκόλλησε από τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν προβλήματα στην άμυνα και να συμβαδίζουν στο σκορ. Το 30ο λεπτό βρήκε πάντως την ομάδα του Νίκου Βετούλα στο +3 (52-55).

Το... θρίλερ συνεχίστηκε και κορυφώθηκε στην τέταρτη περίοδο. Ένα τρίποντο του Μιλόσεβιτς έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο (61-58, 32'), όμως ο Κολοσσός αντέδρασε και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Το 67-66 του 29ου λεπτού έδωσε την θέση του στο 72-67 (δια χειρός Λαμπ) και οι δύο βολές του Περράκη διαμόρφωσαν το τελικό 74-70.

Δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70

Πηγή: sdna.gr