Facebook Pixel Sportdog.gr | Ντεμπούτο με το… αριστερό για Σφαιρόπουλο – Ηττήθηκε στην Τουρκία από την Εφές η Μακάμπι
| 2018-11-20 20:50:00

Πήραν τη νίκη με 90-77 οι Τούρκοι.

Με το… αριστερό έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Η «ομάδα του λαού» δεν κατάφερε να αντισταθεί στην Αναντολού Εφές, η οποία έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, επικράτησε 90-77 και ανέβηκε στο 6-2, ενώ οι πρωταθλητές Ισραήλ έπεσαν στο 1-7.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι από την αρχή του, με την Αναντολού Εφές να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-14). Δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι Τούρκοι στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στο +10 (30-20), με τους Μπομπουά και Ντάνστον, ενώ ο Μερμάν έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (36-24), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι αντέδρασε και έτσι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (38-31).

Με τους Ο’ Μπράιαντ και Μπλακ, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πλησίασε στο -4 (42-38), στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά στο +12 (50-38), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εφές πήρε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (62-53). Με μπροστάρη τον Μότουμ, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο (70-56). Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Λάρκιν, ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμα (86-69), με την Εφές να παίρνει τη νίκη με το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-31, 62-53, 90-77

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr