Facebook Pixel Sportdog.gr | ΑΕΚάρα στο Βέλγιο - Νίκη με ανατροπή επί της Αντβέρπ
| 2018-11-20 22:55:00

ΑΕΚάρα στο Βέλγιο - Νίκη με ανατροπή επί της Αντβέρπ

Η Ένωση επικράτησε 71-64.

Μετά από μεγάλη ανατροπή η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο Βέλγιο. Η Ένωση βελτίωσε σε 6-1 το ρεκόρ της στον Γ' όμιλο, έχοντας οικοδομήσει ένα αήττητο έξι διαδοχικών αναμετρήσεων. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 71-64 της Αντβέρπ, για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League, ολοκληρώνοντας από την πρώτη θέση του ομίλου τους τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου.

Για τέταρτο συνεχές ματς η άμυνα ήταν το «κλειδί», ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ηγήθηκε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Σταθερή αξία ο Βινς Χάντερ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, πολύ καλοί και οι Σάκοτα, Σαντ-Ρόος και Μωραΐτης.

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-2. Με επιμέρους σκορ 11-2, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (13-6), στο 4’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 7-0 και ισοφάρισε (13-13), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-7, η Αντβέρπ πήρε προβάδισμα +4 (24-20), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ρόμπερσον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 26-24, στο 12’ και ο Λαρεντζάκης με δίποντο το 28-26, στο 14’. Ο Σαντ – Ρος με δύο εύστοχες βολές μείωσε για την ΑΕΚ (33-28), στο 17’. Με σερί 5-0, οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα +10 (38-28), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Χάντερ με μια εύστοχη βολή και ο Ματσιούλις με τρίποντο έκαναν το 40-32, στο 21’. Ο Χάντερ με κάρφωμα μείωσε (43-38), στο 24’ και οι Μωραϊτης, Λαρεντζάκης με δίποντα έκαναν το 48-43, στο 28’. Με επιμέρους σκορ 8-1, η «Βασίλισσα» πέρασε μπροστά στο σκορ (51-49), με το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Μωραϊτης με μια εύστοχη βολή έκανε το 52-49, με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (55-51), στο 32’. Με επιμέρους σκορ 7-3, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (58-57), στο 34’. Ο Χάντερ με μια εύστοχη βολή ισοφάρισε (58-58) και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (61-58), στο 35’.

Ο Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές έκανε το 63-60 και ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο το 66-62, ένα λεπτό και τριάντα δεύτερα πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Λαρεντζάκης με ατομική προσπάθεια και δίποντο έκανε το 68-62, ένα λεπτό πριν το τέλος και ο Γκρίφιν με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 71-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17 (7 ριμπ.), Ματσιούλις 8 (7 ριμπ.), Μωραΐτης 5, Σαντ-Ρόος 4 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπ.), Γκρίφιν 3 (3 ριμπ.), Λαρεντζάκης 16 (6 ριμπ., 3 κλεψ.), Μέις, Ρόμπερσον 4, Σάκοτα 10 (4 ριμπ.).