Facebook Pixel Sportdog.gr | Περίπατος για Χίμκι με εκπληκτικό Σβεντ!
| 2018-11-21 21:00:00

Περίπατος για Χίμκι με εκπληκτικό Σβεντ!

Διέλυσε με 85-69 την Μπουντούτσνοστ.

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα (2-6) πανηγύρισε η Χίμκι, η οποία επικράτησε 85-69 της Μπουντούτσνοστ.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν οι Σβεντ και Μίκι με τον πρώτο να είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ ο δεύτερος είχε 17 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από τους Μαυροβούνιους ξεχώρισε ο Ερλ Κλαρκ με 19 πόντους.

Από νωρίς ήταν γρήγορος ο ρυθμός του παιχνιδιού, με την Μπουντούτσνοστ να κοιτά στα… μάτια τη Χίμκι, αλλά εκείνη να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά (18-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον πλήρη έλεγχο, με αποτέλεσμα να πάει αρχικά στο +14 (38-24), ενώ με τρίποντο του Σβεντ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (45-30).

Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου ημιχρόνου, η Χίμκι ξέφυγε στο +18 (48-30), διατηρώντας ψηλά την υπέρ της διαφορά (61-44) μέχρι και το 18’. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν και έτσι οι Μπουντούτσνοστ μείωσε στο τέλος (65-54).

Νωθρά μπήκαν οι γηπεδούχοι και στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (67-58). Ωστόσο, στη συνέχεια η Χίμκι πάτησε το… γκάζι, έφτασε στο +18 (78-60) και πήρε τη νίκη με το τελικό 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 45-30, 65-54, 85-69

Πηγή: sport-fm.gr