Facebook Pixel Sportdog.gr | Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας
| 2018-11-21 21:22:00

Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας

Δεύτερη ήττα (95-85) στην διοργάνωση του Champions League από την Βίρτους Μπολόνια.

Τη δεύτερη ήττα του στο Basketball Champions League και την πρώτη στην έδρα του υπέστη ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά (σ.σ. αποβλήθηκε στην τρίτη περίοδο) δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βίρτους Μπολόνια (85-95) στην Πάτρα, με τους Ιταλούς να φτάνουν στο 7-0 και τους Πατρινούς να υποχωρούν στο 5-2.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Κβάλε με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ κι ο Αραντόρι με 23 πόντους, με τους πρώην “Έλληνες” Πάντερ (13π.) και Κράβιτς (12π.) να προσφέρουν σημαντική βοήθεια στη Βίρτους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Τσαϊρέλης (21π.) κι ο Σαλούστρος με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2 στο 3′, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ιταλοί ζεστάθηκαν και τα καλάθια άρχισαν να πέφτουν… βροχή. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 27 πόντους στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 7 πόντους (20-27).

Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον Προμηθέα να παλεύει να ρίξει τη διαφορά (35-38), αλλά τους Ιταλούς να βρίσκουν τρόπους να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ (37-37). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τη Βίρτους μπροστά με 39-47.

Οι Πατρινοί μείωσαν σε 45-47 με δύο γρήγορα τρίποντα από Μπράουν και Όντουμ, ωστόσο και πάλι οι Ιταλοί κατάφεραν να ξεφύγουν με 63-70 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με τους Πατρινούς να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια (70-70) στο 33′ και να παλεύουν μέχρι το παιχνίδι μέχρι τέλους (79-80). Ωστόσο οι Ιταλοί, με μεγάλα καλάθια των Κβάλε και Τέιλορ, ξέφυγαν με 79-91 και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95.

Πηγή: ebasket.gr