Facebook Pixel Sportdog.gr | Γλίτωσε από του... Χάρου τα δόντια στην παράταση η ΤΣΣΚΑ - Νίκησε σε θρίλερ την Ζαλγκίρις!
| 2018-11-21 22:27:00

Ματσάρα και νίκη 99-97 για τους Ρώσους.

Η Ζαλγκίρις «φλέρταρε» έντονα με την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην έδρα της ΤΣΣΚΑ, αλλά ο Γουόλτερς αστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο στο τέλος και έτσι η ομάδα του Ιτούδη επικράτησε 99-97 στην παράταση (86-86 κ.α.), για να πάει στο 8-0 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με την «ομάδα του στρατού» να στέλνει το ματς στην παράταση χάρη στα τρίποντα του Σέρχι Ροντρίγκεθ στην κανονική διάρκεια, αλλά και το άστοχο λέι απ του «μοιραίου» -και εκεί- Γουόλτερς στο τέλος.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή του ματς, με τη Ζαλγκίρις να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα από νωρίς μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-18). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήγε στο +5 (18-23), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει την αντεπίθεσή της και να περνάει μπροστά (27-25), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς άνοιξε, με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι (37-38).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τη Ζαλγκίρις να διατηρεί το μικρό της προβάδισμα (46-49). Στη συνέχεια, οι Ντε Κολό και Χίγκινς έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Ιτούδη (55-54), αλλά ο Γουόλκαπ έστειλε ξανά μπροστά τους Λιθουανούς στο τέλος (59-60). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, μίλησαν τα μεγάλα σουτ των φιλοξενούμενων από Βέστερμαν και Γκριγκόνις, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +9 (71-80), στο 37’. Ο Καβαλιάουσκας κρατούσε τη Ζαλγκίρις στο +6 (78-84), αλλά τα τρίποντα του Σέρχι έφεραν το ματς στα ίσα (84-84), στα 43’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Ισπανός απάντησε στο καλάθι του Γουόλτερς, ο οποίος απέτυχε στο τέλος να δώσει τη νίκη στους Λιθουανούς και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (86-86).

Συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να ήταν μπροστά (92-94). Με τους Κλάιμπερν και Σέρχι, η ΤΣΣΚΑ πήρε «αέρα» τριών πόντων (97-94), με τον Καβαλιάουσκας να ισοφαρίζει (97-97), στα 38’’ πριν τη λήξη. Ο Κλάιμπερν έκανε 2/2 από τη γραμμή, με τον Γουόλτερς να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο στο τέλος και έτσι η «ομάδα του στρατού» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 99-97.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-38, 59-60, 86-86 κ.α., 99-97 παρ.

Πηγή: sport-fm.gr