Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη-θρίλερ για τον Μπαρτζώκα στη Ζαλγκίρις - Πέμπτη ήττα εντός για τον «Σάρας»
| 2018-11-23 22:05:00

Νίκη-θρίλερ για τον Μπαρτζώκα στη Ζαλγκίρις - Πέμπτη ήττα εντός για τον «Σάρας»

Μεγάλο διπλό για τη Χίμκι με 84-83.

Την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Χίμκι, καθώς πήρε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 84-83.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 15-8. Οι Λιθουανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου και κράτησαν σταθερά τα ηνία του σκορ μέχρι και το φινάλε της περιόδου (26-19).

Μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έλεγχαν το ματς και μάλιστα προηγήθηκαν και με δέκα πόντους (33-23). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όμως, όλα άλλαξαν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “ξύπνησε” και κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους (39-37).

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και με τρίποντου του Αλεξέι Σβεντ πέρασε μπροστά στο σκορ με 47-45. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τη Χίμκι να έχει προβάδισμα ενός πόντου (55-58).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα όμως του Γιώργου Μπαρτζώκα να συνεχίζει να έχει τα ηνία στο σκορ (68-74). Η Ζαλγκίρις “πάλεψε” μέχρι το φινάλε, αλλά η Χίμκι κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-37, 55-58, 83-84
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 23 (13 ριμπάουντ), Ουόλτον 5 (1), Ουάλκαπ, Βέστερμαν 1, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 3 (1), Ουάιτ 12 (1), Γκριγκόνις 13 (1), Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 6
Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 25 (2), Μποστ, Κρόκερ 3 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς 13 (3), Μόνια 3 (1), Γκιλ 8, Ζούμπκοφ 3 (1), Τζένκινς, Τόμας 6, Μίκι 20

Πηγή: ebasket.gr