Facebook Pixel Sportdog.gr | Απίστευτη βόμβα στην Euroleague!
| 2018-11-23 23:29:00

Απίστευτη βόμβα στην Euroleague!

Η Mπουντούτσνοστ νίκησε 93-92 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Μπούντουτσνοστ στην έδρα της, καθώς κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 93-92 στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 14 πόντους, έκαναν μία μεγάλη ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε από το ξεκίνημα τις διαθέσεις της, καθώς προηγήθηκε με 11-0! Η Μπούντουτσνοστ χρειάστηκε 3:40′ για να σκοράρει το πρώτο της καλάθι και τα κατάφερε με τον Σέχοβιτς. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να μειώσουν σε 21-17.

H συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για την Μπούντουτσνοστ. Η “ρωσική αρκούδα” ανέβασε την απόδοση της και γρήγορα προηγήθηκε ξανά με διψήφιο προβάδισμα (25-36). Οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν και κράτησαν σταθερά αυτό το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (35-49).

Η Μπούντοτσνοστ ήταν φανταστική στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε στα “σχοινιά” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μέσα σε μία περίοδο συνολικά 30 πόντους (!) και μείωσαν σε 67-65. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και με τρίποντο του Νίκολιτς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 84-84 και μάλιστα πέρασε μπροστά με βολές του Κλαρκ (86-84).

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του σκορ, αλλά ο Τζάκσον με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (91-89). Ο Κλάιμπερν 48” πριν το φινάλε με βολές έκανε το 92-91, αλλά ο Νίκολιτς πήρε ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ στην επόμενη φάση και με καλάθι 6” πριν τη λήξη έκανε το 93-92 και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-49, 65-67, 93-92
Μπούντουτσνοστ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 7 (1), Ιβάνοβιτς 9 (1), Σέχοβιτς 5 (1), Κλαρκ 18 (3), Μπάροβιτς 5, Καρκ Κότι 12 (2), Γκόρντιτς 17 (2), Όμιτς 6, Πόποβιτς, Νίκολιτς 14 (4)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (1), Μπολομπόι 6 (1), Πίτερς 12 (2), Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 15 (1), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 2, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ, Χάινς 10, Χάντερ 8

Πηγή: ebasket.gr