Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το ντέρμπι μέσα στη Μαδρίτη η ΤΣΣΚΑ
| 2018-11-30 00:04:00

Πήρε το ντέρμπι μέσα στη Μαδρίτη η ΤΣΣΚΑ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τους Ρώσους 93-88.

Το μεγάλο ντέρμπι της Euroleague κατέληξε στην ΤΣΣΚΑ, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να περνά από την Μαδρίτη μετά το 93-88 επί της Ρεάλ. Μεγάλη εμφάνιση από Χίγκινς και Κλάιμπερν.

Μόνη πρώτη στη κορυφή της Regular Season της Euroleague. Η ΤΣΣΚΑ κέρδισε την Ρεάλ με 93-88 και ανέβηκε στο 9-1, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να στηρίζεται στην τετράδα των Κόρι Χίγκινς (24 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ουίλ Κλάιμπερν (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Νάντο Ντε Κολό (15 πόντοι, 5 ασίστ) και Άλεκ Πίτερς (11 πόντοι, 3/4 τρίποντα). Καλά στοιχεία και στην άμυνα για τους πρωταθλητές της VTB, δεν μπόρεσαν να φέρουν τη νίκη για τους Μαδριλένους οι Φακούντο Καμπάτσο (23 πόντοι) και Άντονι Ράντολφ (18 πόντοι).

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε το ματς με το πόδι στο... γκάζι. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν φανταστική στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς και προηγήθηκε με 17-3, ενώ στη συνέχεια βρέθηκε στο +12 (8-20). Η Ρεάλ... ξύπνησε σε εκείνο το σημείο και με τους Καμπάτσο - Ράντολφ σε θέση οδηγού, μείωσε στους 4 (20-24) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περίοδου. Η Ρεάλ έτρεξε σερί 12-0 και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (32-24), με την ΤΣΣΚΑ να μένει χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά. Τελικά, οι Μαδριλένοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +3 (41-38).

Η τρίτη περίοδος... άλλαξε την ροή του ματς, με τους Ρώσους να αναλαμβάνουν ξανά τον ρόλο του πρωταγωνιστή στο ματς. Η ΤΣΣΚΑ ήταν σταθερή, βρήκε σκορ από την τετράδα των Ντε Κολό, Πίτερς, Κλάιμπερν και Χίγκινς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «τρέξει» ένα επιμέρους 29-20, που της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στο 30ο λεπτό (67-61).

Η κυριαρχία της ΤΣΣΚΑ ήταν εμφανής στο παρκέ και μετουσιώθηκε σε διψήφια διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Ένα έμμεσο τρίποντο του Χάινς έφερε τους φιλοξενούμενους στο +11 (71-82, 34') και το... τρένο της νίκης μπήκε στις ράγες για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Το τελικό 93-88 έφερε τους Ρώσους στο 9-1 και άφησε την Ρεάλ στο 8-2.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93

Πηγή: sdna.gr