Facebook Pixel Sportdog.gr | Πετάει η Εφές - Πέμπτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα, 96-85 την Μπασκόνια!
| 2018-11-30 21:32:00

Πετάει η Εφές - Πέμπτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα, 96-85 την Μπασκόνια!

Σε τρομερή φόρμα η τουρκική ομάδα.

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, καθώς κέρδισε στην Τουρκία την Μπασκόνια με 96-85 στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Η τουρκική ομάδα είχε πλουραλισμό στην επίθεση της και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι τέλειωσε το παιχνίδι με πέντε παίκτες της να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Αναντολού Εφές ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο και γρήγορα προηγήθηκε με 10 πόντους (19-9). Η Μπασκόνια “ξύπνησε” στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά με 37-36, αλλά στο ημίχρονο ήταν και πάλι πίσω στο σκορ με 44-42.

Στο δεύτερο μέρος οι άμυνες πήγαν περίπατο. Οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά 56 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Αναντολού Εφές να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (75-67). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 96-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-42, 75-67, 96-85

Πηγή: ebasket.gr