Facebook Pixel Sportdog.gr | Έγραψε ιστορία ο Χολαργός: Πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Basket League!
| 2018-12-09 19:14:00

Έγραψε ιστορία ο Χολαργός: Πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Basket League!

Νίκησε την Κύμη με 66-57.

Ιστορική στιγμή για τον Χολαργό, που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Κύμης (57-66) και πανηγύρισε το πρώτο διπλό του στην Basket League. Παράλληλα, η ομάδα του Λυκογιάννη επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές και άφησε τους γηπεδούχους στο 1-7.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο νεοαποκτηθείς Τάλτον (14 πόντοι) και οι Λοβ (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φιτζπάτρικ (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους -που είχαν τον Κουτσό για πρώτη φορά στον πάγκο τους- διασώθηκε ο Χόρτον (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Χολαργό να προηγείται 8-5 (4’), αλλά την Κύμη να απαντάει με ένα σερί 5-0 (10-8 στο 5’). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +4 (14-10 στο 8’), αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη απάντησε με 7-0 για να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 3 πόντων (14-17).

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (14-21 στο 11’), ενώ με καλάθι του Καμπερίδη ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (19-28 στο 15’). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα των βορείων προαστίων στο +10 (24-34).

Ο Χολαργός αύξησε τη διαφορά του στις αρχές της τρίτης περιόδου (26-40 στο 13’), ωστόσο κάπου εκεί αφυπνίστηκε η Κύμη, που «έτρεξε» επιμέρους σκορ 18-6 για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (44-46 στο 19’). Ο Χόκινς με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του (44-49), με τους φιλοξενούμενους να «μπαίνουν» με +5 (46-51) στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα του Κουτσού να παίζει καταπληκτική άμυνα και να πλησιάζει στον πόντο αφού κράτησε τον Χολαργό χωρίς σκορ για 4 λεπτά (50-51 στο 34’). Με 6 συνεχόμενους πόντους από τον Λοβ, οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν πάλι (50-57 στο 35’).

Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Τάλτον έστειλε την ομάδα του Λυκογιάννη στο +8 (52-60 στο 37’), με την Κύμη να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους έδωσε ο Φιτζπάτρικ, που σκόραρε με τρίποντο για το 52-63, με 65 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί είναι το τελικό σκορ, με την… μπίλια να κάθεται στο 57-66, το οποίο σηματοδότησε το πρώτο διπλό στην ιστορία του Χολαργού στην Basket League και υποχρέωσε την Κύμη στην 7η σερί ήττα της (1-7).

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 24-34, 46-51, 57-66.

Πηγή: sport-fm.gr