Facebook Pixel Χολαργός - Ήφαιστος Λήμου: Θρίλερ με νικητή τον Χολαργό
| 2018-12-16 17:06:00

Θρίλερ με νικητή τον Χολαργό

Ο Χολαργός πήρε το ντέρμπι επικρατώντας 65-62 του Ηφαίστου Λήμνου.

Χολαργός - Ήφαιστος Λήμου: Αν και ο Ήφαιστος άγγιξε την τεράστια ανατροπή, ο Μπρέιζελτον έχασε το κρίσιμο λέι απ στο τέλος, με αποτέλεσμα η ομάδα του Λυκογιάννη να επικρατήσει 65-62 και την φτάσει στο 4-5 στην Α1.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Χολαργό στην αναμέτρηση, καθώς η ευστοχία του από την περιφέρεια στον έστειλε στο 11-1, στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Ήφαιστος προσπάθησε να αντιδράσει με τον Έβανς κάτω από το καλάθι (13-8), αλλά ο Γιάνκοβιτς εξακολουθούσε να ήταν «καυτός» και έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +12 (20-8), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Λυκογιάννη μπλόκαραν επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 20-11, στο τέλος.

Πολύ πιο σκληρό ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, με τον Χολαργό, όμως, να είχε τον απόλυτο έλεγχο και να ήταν σε διψήφια απόσταση (27-15), μέχρι το 15’. Οι Μπρέιζελτον και Γκότσερ προσπάθησαν να βάλουν ξανά στο ματς τον Ήφαιστο (30-22), αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη έσφιξε την άμυνά της και έτσι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το +10 (34-24).

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, με τους Γιάνκοβιτς και Χόκινς να τους στέλνουν ακόμη και στο +16 (43-27), στο 23’. Στα μισά, οι παίκτες του Μανωλόπουλου αντέδρασαν, χτυπώντας στο ανοικτό γήπεδο (45-36), με τον Χόκινς να απαντά για τον Χολαργό (48-36). Στα λεπτά που απέμεναν, η ομάδα του Λυκογιάννη διατηρούσε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (51-40).

Με καλές άμυνες μπήκε ο Ήφαιστος στο τέταρτο δεκάλεπτο, υποχρεώνοντας σε απανωτά λάθη τον Χολαργό και με «ζεστό» τον Σμιθ έκανε ένα 9-0, μειώνοντας στο καλάθι (51-49), στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί, μίλησαν τα μεγάλα καλάθια των Γιάνκοβιτς και Οκερεαφόρ για το +10 (59-49), στο 35’, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας (61-53) μέχρι το 37’. Ακολούθησε ένα στείρο λεπτό και από τους δύο, με τον Φρεϊμάνις να δίνει νέο ενδιαφέρον με δικό του τρίποντο (61-56), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε… ανάσα με τις βολές του Λοβ (63-56), αλλά τα μεγάλα τρίποντα των Μανωλόπουλου και Μπρέιζελτον έριξαν τη διαφορά στον πόντο (63-62), στα 33’’. Ο Λοβ έχασε το λέι απ, με την τελευταία επίθεση να ήταν για τον Ήφαιστο, αλλά τον Μπρέιζελτον να αστοχεί εξ επαφής –αφού και ο Αγκμπελέσε έδιωξε νομότυπα την μπάλα από τη στεφάνη- και τον Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές για να διαμορφώνει το τελικό 65-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62

Πηγή: sport-fm.gr