Facebook Pixel Νταρουσάφακα - Ζαλγκίρις Κάουνας 71-75
| 2018-12-19 21:44:00

Νίκη-θρίλερ για τη Ζαλγκίρις - Με το ζόρι «καθάρισε» στην έδρα της Νταρουσάφακα

«Φλέρταρε» με γκέλα η ομάδα της Λιθουανίας.

Νταρουσάφακα - Ζαλγκίρις Κάουνας: Σε ένα παιχνίδι χωρίς ποιότητα αλλά με συγκλονιστική εξέλιξη, η Ζαλγκίρις κέρδισε την Νταρουσάφακα με 75-71 και ανέβηκε στο 6-7 στη Regular Season της Euroleague. Καθοριστικός ο Λέο Βέστερμαν στο τέλος.

Έκτη νίκη για την Ζαλγκίρις στην Euroleague. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και δυσκολεύτηκε αφάνταστα από την Νταρουσάφακα, όμως τελικά έφτασε στο διπλό χάρη στον Λέο Βέστερμαν, που ήταν καθοριστικός στο τέλος με ένα μεγάλο τρίποντο και 2/2 βολές. Κορυφαίος των νικητών ήταν πάντως ο Μπράντον Ντέιβις (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ από τους ηττημένους (1-12) πάλεψε ο Ρέι ΜακΚάλουμ (17 πόντοι με 4/8 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και εκμεταλλεύτηκαν τις επιθετικές αδυναμίες της Ζαλγκίρις. Η Νταρουσάφακα πήρε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (19-15), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με οκτώ πόντους (23-15, 12'). Στη συνέχεια ακολούθησε μία μικρή αντεπίθεση της Ζαλγκίρις, που... μπήκε στο ματς παίρνοντας το προβάδισμα (28-29, 17'), όμως οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +6 (39-33).

Το τέμπο δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν εμφάση στην άμυνα και να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε να ξεφύγει και η Ζαλγκίρις κατάφερε να... ροκανίσει την διαφορά (53-49) στο 30ο λεπτό.

Το παιχνίδι έγινε... θρίλερ και το 54-54 του 33' έφερε την Νταρουσάφακα και την Ζαλγκίρις στην ίδια αφετηρία για τη νίκη. Η εικόνα παρέμεινε σταθερή μέχρι το τέλος, καθώς οι Τούρκοι και οι πρωταθλητές Λιθουανίας συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Μαρκέλ Μπράουν έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (66-61, 36'), όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε απόσταση αναπνοής (69-68, 39'), προτού πάρουν προβάδισμα με μεγάλο τρίποντο του Βέστερμαν (71-73), 26" πριν την λήξη. Ο ΜακΚάλουμ έγινε... μοιραίος και έκανε λάθος στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους και να φτάνουν σε ένα πολύ σημαντικό αλλά... δύσκολο διπλό.

Δεκάλεπτα: 19-15, 39-33, 53-49, 71-75

ΠΗΓΗ: sdna.gr