Facebook Pixel Ευρωλίγκα: Χίμκι - Μπασκόνια 77-85
| 2018-12-27 21:38:00

Έκανε... παρέλαση στη Μόσχα η Μπασκόνια - Μεγάλη νίκη επί της Χίμκι

Νίκησε άνετα την ομάδα του Μπαρτζώκα με 85-77.

Μπασκόνια - Χίμκι - Ευρωλίγκα: Η Μπασκόνια κυριάρχησε απέναντι στην Χίμκι και παρά την προσπάθεια της τρίτης περιόδου, από πλευράς των Ρώσων, βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να κλείσει με νίκη τον πρώτο γύρο της Euroleague (85-77).

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο πρώτος γύρος της Euroleague για την Μπασκόνια. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ταξίδεψε στη Ρωσία, για να αντιμετωπίσει την Χίμκι και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, σε μια αναμέτρηση στην οποία είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Έτσι, οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 7-8, με το πέρας του πρώτου γύρου, την ίδια στιγμή που η Χίμκι υποχώρησε στο 5-10.

Οι Βάσκοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Σέιβον Σιλντς (6-15, 4'). Η Χίμκι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, με τον Μάρκοβιτς, όμως ο Σιλντς παρέμενε... ζεστός και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +8 (19-27).

Τζάνινγκ και Χουέρτας πλαισίωσαν τον Σιλντς, επιθετικά και η διαφορά αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Μπασκόνια (21-36, 15'). Η Χίμκι έδειξε αντίδραση εκ νέου και η διαφορά μειώθηκε με τον Γκριν να φωνάζει παρών (34-43, 18'). Το σκηνικό έμεινε ίδιο ως το τέλος του ημιχρόνου, για το 36-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο «σημαδεύτηκε» από το κάρφωμα του Σενγκέλια, το οποίο προκάλεσε διακοπή στο παιχνίδι, με το σκορ στο 36-45. Μετά την διακοπή η Χίμκι παρουσιάστηκε βελτιωμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει με Τζένκινκς και Κρόκερ (48-48, 26'). Λίγο αργότερα, μάλιστα, ο Μίκι έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με καλάθι και φάουλ (54-52, 28'). Οι Ρώσοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, για το 58-57.

Η Μπασκόνια αντέδρασε, όμως και στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησε. Οι Βάσκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Χίλιαρντ να παίρνει... μπρος το προβάδισμα άλλαξε χέρια (65-75, 35'). Ο Χίλιαρντ παρέμενε... ζεστός και με δικό του καλάθι έφερε σε θέση ισχύος την Μπασκόνια (70-84, 38'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την Μπασκόνια να φτάνει στη νίκη και να ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85.

ΠΗΓΗ: sdna.gr