Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ξέρανε» τον Τζέιμς ο Σφαιρόπουλος - Νίκη-θρίλερ για τη Μακάμπι
| 2018-12-27 23:08:00

«Ξέρανε» τον Τζέιμς ο Σφαιρόπουλος - Νίκη-θρίλερ για τη Μακάμπι

Επικράτησε 94-92 της Αρμάνι Μιλάνο.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Γιάννης Σφαιρόπουλος: Ο Τζεφ Μπρουκς αστόχησε σε τρίποντο νίκης και η μυθική εμφάνιση του Τζόνι Ο'Μπράιαντ (32 πόντοι) δεν πήγε... στράφι, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να παίρνει σπουδαία νίκη (94-92) κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Ένα παιχνίδι που... έσπασε καρδιές διεξήχθη στην πρωτεύουσα το Ισραήλ και τελικά η μπίλια έκατσε στην ελληνική πλευρά της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η «ομάδα του λαού» πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ, έχοντας πλέον ρεκόρ 5-10 με το φινάλε του πρώτου γύρου. Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ο Τζόνι Ο'Μπράιαντ που διέλυσε τα κοντέρ με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, 1 μπλοκ και 44 μονάδες στο ranking.

Από πλευράς Αρμάνι, που πέφτει πλέον στο 7-8, μοιραίος ήταν ο Μπρουκς του οποίου το τρίποντο... χόρεψε στο καλάθι προτού βγει εκτός στην τελευταία φάση. Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς με 17 πόντους, στους 16 με 8 ασίστ ο Τζέιμς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, πέντε σερί πόντοι από πλευράς Κέιν έδωσαν μικρό προβάδισμα στην Μακάμπι (5-0), οποία με τρίποντο του Ουίλμπεκιν βρέθηκε στο +6 (10-4) για να ακολουθήσει... μίνι μπλακ-άουτ. Μπρουκς και Νέντοβιτς ηγήθηκαν από πλευράς Αρμάνι και οι Ιταλοί με σερί 0-14 έκανε τον 10-18 στο 7', με το προβάδισμά της ωστόσο να μην είναι το μέγιστο δυνατό με φινάλε της πρώτης περιόδου (21-24 στο 10').

Οι Ιταλοί άνοιξαν λογαριασμό με τον Γκουντάιτις στο δεύτερο δεκάλεπτο προτού η Μακάμπι «τρέξει» ένα δικό της επιμέρους 10-0 με πρωταγωνιστή τον Ο'Μπράιαντ για το 31-26 στο 12'. Οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ (34-34 στο 15') με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενη με δύο πόντους διαφορά (46-48 στο 20') καθώς ο Ουίλμπεκιν σκόραρε από το... σπίτι του στο φινάλε.

Εντυπωσιακή ήταν η επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο, η οποία είχε και την υπογραφή του Τζόνι Ο'Μπράιαντ. Ο Αμερικανός άσος «πυροβολούσε» από κάθε σημείο την άμυνα της ομάδας του Πιανιτζιάνι μετρώντας συνολικά 15 πόντους στο διάστημα αυτό φέρνοντας την Μακάμπι σε θέση οδηγού (69-63 στο 27'). Παρόλα αυτά, το σκορ έμεινε στο... Χ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (75-75 στο 30'), χάρη σε τρίποντο buzzer beater του Μάικ Τζέιμς.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τελική ευθεία του ματς (78-79 στο 33'). Ακόμα και αν η Αρμάνι ξέφευγε με μικρές διαφορές ο Ο'Μπράιαντ φρόντιζε να κρατά το ενδιαφέρον... ζεστό (83-83 στο 34') πραγματοποιώντας μαγική εμφάνιση. Ο Καλοϊάρο με τρίποντο από την γωνία (91-89) έδωσε... πνοή στην Μακάμπι αλλά ο Μίτσοφ με γκολ-φάουλ άλλαξε το προβάδισμα (91-92). Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν 3/4 βολές, ο Μπρους αστόχησε σε τρίποντο νίκης και το τελικό αποτέλεσμα «έγραψε» 94-92.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 46-48, 75-75, 94-92