Facebook Pixel Ζαλγκίρις Κάουνας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Δύσκολη νίκη για την ΤΣΣΚΑ επί της Ζαλγκίρις
| 2019-01-04 22:34:00

Ο Χάκετ «έσωσε» την ΤΣΣΚΑ στο Κάουνας!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας στη Λιθουανία, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 84-79.

Ζαλγκίρις Κάουνας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε να χάνει με 74-69 2′ πριν το φινάλε, αλλά με ένα σερί 8-0 έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Εξαιρετικός ο Ντάνιελ Χάκετ!

Η “ρωσική αρκούδα” μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα προηγήθηκε με 10-4. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να είναι καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε την περίοδο με τη διαφορά να είναι πάνω από τους 10 υπέρ της (17-28).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κράτησαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (34-44). Η Ζαλγκίρις, όπως συνηθίζει, στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της και το ίδιο έκανε και κόντρα στους Ρώσους.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο πλησίασε σιγά σιγά στο σκορ και κατάφερε και να περάσει μπροστά ύστερα από καλάθι του Ντέιβις (53-52) και κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το φινάλε της περιόδου (59-55).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Λιθουανούς να κρατούν σταθερά το προβάδισμα (65-64). Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 74-69, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σερί 8-0 κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά με 77 -74 1,15′ πριν το φινάλε.

Ο Ουάιτ μείωσε σε 77-76, αλλά ο εντυπωσιακός Χάκετ με ακόμη ένα καλάθι έκανε το 79-76 14΄’ πριν το τέλος του ματς. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εκτέλεσαν συνεχόμενες βολές, με το προβάδισμα όμως να μην αλλάζει και τελικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη με 84-79

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 19, Ουόλτον 10 (1), Ουόλτερς 6, Ουόλκαπ 3, Γιανκούνας 2, Μπιρούτις 4, Μιλάκνις 3 (1), Ουάιτ 8, Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 13 (3), Ουλανόβας 9

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 13 (1), Μπολομπόι, Πίτερς 2, Ροντρίγκεθ 6 (1), Βοροντσέβιτς 5 (1), Κλάιμπερν 19, Χίγκινς 11 (2), Χάκετ 19 (3), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 3, Χάντερ 4

Πηγή: ebasket.gr