Facebook Pixel Τη «μαχαιριά» ο Σάρας!
| 2011-01-21 01:04:00

Τη «μαχαιριά» ο Σάρας!

Η Φενέρ έκλεισε το… σπίτι του Ολυμπιακού, 84-70 στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα του ΤΟP16. Δύσκολη πλέον η πρωτιά για τους «ερυθρόλευκους». Καθοριστικό τρίποντο από τον Γιασικεβίτσιους.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο ΤΟP16 της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, καθώς στο πρώτο του παιχνίδι γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την Φενέρ εντός έδρας με 84-70. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καθόλου καλοί, δεν είχαν καθαρό μυαλό και φρεσκάδα στα κρίσιμα και δίκαια έχασαν από τους Τούρκους, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Παπαλουκάς με 15 πόντους και Σπανούλης με 14, ενώ η Φενέρ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ούκιτς που πέτυχε 17 πόντους, τον Τόμας με 19 και τον Ονάν με 14. Ο Σάρας δεν ήταν καλός, έκανε αρκετά λάθη και περιορίστηκε στους πέντε πόντους, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά, έκανε πολλά λάθη στην άμυνα και έδωσε στην Φενέρ το δικαίωμα με ένα σερί 10-0 να προηγηθεί 12-5. Οι Πειραιώτες όμως μάζεψαν την διαφορά με… μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση και κατάφεραν στο τέλος της περιόδου να προηγούνται 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε σχεδόν σε… επανάληψη το πρώτο. Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, έκανα πάρα πολλά λάθη και οι Τούρκοι κατάφεραν να προηγηθούν με 33-26. Ωστόσο, με ένα σερί 7-0 στο φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλοι με σκορ 33-33. Στην τρίτη περίοδο η Φενέρ έχασε ένα «βαρύ κορμί» καθώς ο Πεκέρ βγήκε με πέντε φάουλ, ωστόσο τα λάθη του Ολυμπιακού της έδωσαν την ευκαιρία να τρέξει το ματς και να μείνει κοντά στο σκορ 58-55.

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ δυσάρεστα για τους Πειραιώτες. Η Φενέρ, όντας απίστευτα εύστοχη, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ενώ προηγήθηκε με 65-69 στο 36ʼ με τρίποντο του Ονάν . Σε εκείνο το σημείο «χτύπησε» ο Σάρας. Ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο στο 37ʼ έκανε το 65-73 και ουσιαστικά έδωσε το… θανάσιμο χτύπημα. Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει λάθη, ενώ κατάφερε να μείνει μακριά από το σκοράρισμα για πέντε λεπτά. Έτσι λοιπόν, η πρώτη ήττα στο TOP16 ήταν γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-33, 58-55, 70-84

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 15, Νεστέροβιτς 2, Σπανούλης 14, Πελεκάνος, Μπουρούσης 7, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 4, Νίλσεν 2, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 10, Τεόντοσιτς 7, Χαλπερίν 5.

Φενέρμπαχτσε (Σπάχια):Ούκιτς 17, Έρογλου, Ονάν 14, Λαβρίνοβιτς 4, Γιασικεβίτσιους 5, Πεκέρ, Σαβάς 7, Κίνσεϊ 3, Μουτάφ, Τόμας 19, Μέι 8, Πρέλτζιτς7.