Facebook Pixel ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-93
| 2019-01-11 21:02:00

«Βόμβα» στην Ευρωλίγκα - Η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου... ξέρανε την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα!

Τεράστιο «διπλό» με 93-76!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Θύμα έκπληξης έπεσε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, καθώς η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και τη... συνέτριψε με 93-76 μέσα στη Ρωσία!

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μία σπουδαία νίκη που τους ανέβασε στο 7-11 και τους βάζει για τα καλά στη... μάχη της οκτάδας, στο 13-5 η ΤΣΣΚΑ που νιώθει την ανάσα της Εφές.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα επηρεάζει και τις ελληνικές ομάδες, καθώς η Μακάμπι πλησίασε στη μία νίκη τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ενώ ο Ολυμπιακός βλέπει πως η πρώτη τριάδα δεν είναι και... άπιαστο όνειρο.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και πήρε από νωρίς προβάδισμα δέκα πόντων (14-4), όμως η Μακάμπι ισορρόπησε γρήγορα και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Η ομάδα του Ισραήλ μείωσε στο καλάθι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-22), ενώ το επιμέρους 24-17 στη δεύτερη περίοδο έδωσε στη Μακάμπι προβάδισμα πέντε πόντων (41-46) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και αυτό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το 30ο λεπτό βρήκε την Μακάμπι να βρίσκεται, έστω και... οριακά, μπροστά στο σκορ (62-64).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντως το μομέντουμ και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Με ένα γρήγορο 10-2, η Μακάμπι ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (64-74) και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Ισραήλ να φτάνει μάλλον άνετα σε ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Δεκάλεπτα: 24-22, 41-46, 62-64, 76-93

TΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 16, Μπόλομποϊ, Πίτερς 3, Ροντρίγκεθ 2, Βοροντσέβιτς 3, Κλάιμπερν 16, Χίγκινς 6, Χάκετ 8, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 8, Χάινς 2, Χάντερ 12.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι, Γουίλμπεκιν 9, Ο'Μπράιαντ 14, Καλοϊάρο 9, Ρολ 8, Κέιν 10, Αβντίγια, Τάιους 12, Ντιμπαρτολομέο 8, Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 15.

ΠΗΓΗ: sdna.gr