Facebook Pixel ΑΕΚ - Τζόρνταν Θίοντορ: Ντεμπούτο του Αμερικανού και άνετη νίκη με τον Κολοσσό
| 2019-01-12 18:02:00

«Ξέσπασε» στον Κολοσσό με Θίοντορ και... πολυφωνία η ΑΕΚ

Η Ένωση νίκησε άνετα την ομάδα της Ρόδου με 94-79.

ΑΕΚ - Τζόρνταν Θίοντορ: Ο Κολοσσός (2-10) «πλήρωσε» τα... σπασμένα για τις ήττες από Ολυμπιακό και Μπάμπεργκ, αφού η ΑΕΚ (9-4) κυριάρχησε και νίκησε με 94-79, για την 13η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Τσαλμπούρης, ντεμπούτο για Θίοντορ, αποθεώθηκε ο Μαυροειδής στην επιστροφή του.

Παρά τα μικρά κενά που παρουσίασαν στην απόδοσή τους, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον Κολοσσό κι έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση (94-79), που τους κρατά σε «τροχιά» τετράδας.

Οι παίκτες της «Βασίλισσας» έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή του ματς, αφού είχαν 9/15 τρίποντα στο ημίχρονο. Οι Ροδίτες, που βρίσκονται ακόμα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (25-39), αλλά τα πολλά λάθη τους (24), δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στο ματς.

Ο Μπράουνινγκ ήταν αυτός που έκανε «ζημιά» στην ΑΕΚ (23π.), ενώ ο Λούκα Μπάνκι χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, και όλοι σκόραραν, εκτός από το Μωραΐτη, που πάτησε παρκέ στο τέλος του ματς.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ, βραβεύτηκε από τον Μάκη Αγγελόπουλο για την προσφορά του στην ΑΕΚ και αποθεώθηκε από τους «κιτρινόμαυρους» οπαδούς.

Η ΑΕΚ άρχισε να... εκτελεί τον Κολοσσό με την έναρξη του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει γρήγορα διαφορά (16-2, 5'). Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» αδράνησαν για λίγο και οι Ροδίτες αντέδρασαν κι έκαναν σερί 8-0 (από 18-5 σε 18-13, 8'), με τον Σάκοτα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 27-18.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον... ξέφρενο ρυθμό τους και στην δεύτερη περίοδο (39-22, 15') με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν (9π.). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά (49-36, 28'), με τον Μπράουνινγκ να κάνει το 51-38 στο ημίχρονο.

Ο Κολοσσός άρχισε να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 κι έπαιρνε τα ριμπάουντ (18-29), κι έτσι έριξε την διψήφια διαφορά (57-48, 23'), με τον Μπράουνινγκ να κάνει «ζημιά». Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι», με τους Σάκοτα - Χάντερ να ηγούνται, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν πάλι προβάδισμα (70-56, 30').

Ο Θίοντορ άρχισε να... λύνεται (8π.), με την ΑΕΚ να έχει τα «ηνία» του ματς (79-65, 34') και τον Κολοσσό να προσπαθεί να αντιδράσει (85-71, 37'). Παρόλα αυτά, όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη (94-79).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-38, 70-56, 94-79.

Πηγή: gazzetta.gr