Facebook Pixel Ολυμπιακός - Προμηθέας Πατρών: Νίκη στο τέλος για τον Ολυμπιακό
| 2019-01-13 18:47:00

Έπαιξε με την... φωτιά, αλλά δεν «κάηκε» από τον Προμηθέα ο Ολυμπιακός!

Δύσκολη νίκη με 80-77 για τους Πειραιώτες στην Πάτρα.

Ολυμπιακός - Προμηθέας Πατρών: Δύσκολο απόγευμα είχε τελικά στην Πάτρα ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν με 77-80 τον Προμηθέα για την 13η αγωνιστική της Basket League, με το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ να ανεβαίνει στο 12-1, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 8-5 στην κατάταξη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 4-0 στο πρώτο λεπτό με δίποντα των Παπανικολάου και Μπόγρη. Ο Προμηθέας απάντησε γρήγορα με ένα 13-0 και προηγήθηκε 13-4 στο 4′, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ άστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-17. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχο ξεκίνησαν και πάλι δυνατά με ένα 6-0 (29-17) στο πρώτο 1:35, με τους “ερυθρόλευκους” να αντιδρούν γρήγορα με δικό τους 12-0 (29-29) και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου. Στα υπόλοιπα πέντε λεπτά ο Ολυμπιακό πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-41.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να φέρουν τον ρυθμό στα μέτρα τους. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά κατάφερε να μειώσει στο ένα καλάθι την διαφορά (45-48) στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάί τον έλεγχο του ματς και με ένα 7-0 έφερε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (45-55). Ο Προμηθέας ξανά πίεσε και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 52-57. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει την νίκη και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά πάνω από τους 10 (69-71) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Προμηθέας δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, αν και μείωσε στο καλάθι (75-77) μισό λεπτό πριν το τέλος με τρίποντο του Λίποβι, όμως το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε τελικά την νίκη με 77-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80

Πηγή: ebasket.gr