Facebook Pixel Sportdog.gr | «Φωτιά» ο Προμηθέας με κατοστάρα, «ζωντανή» η Κύμη σε... μπελάδες ο Πανιώνιος
| 2019-01-19 18:01:00

«Φωτιά» ο Προμηθέας με κατοστάρα, «ζωντανή» η Κύμη σε... μπελάδες ο Πανιώνιος

Μία εντυπωσιακή παράσταση έδωσε ο Προμηθέας στην Πάτρα, καθώς επικράτησε 101-95 του Κολοσσού Ρόδου και έτσι επέστρεψε στις νίκες στην Α1, ανεβαίνοντας στο 9-5.

Ένας καταιγιστικός Προμηθέας στην επίθεση δεν άφησε περιθώρια στον Κολοσσό, τον οποίο νίκησε 101-95 και έτσι ανέβηκε στο 9-5 στην Α1, ενώ από την άλλη οι Ροδίτες παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-11.

Πέντε παίκτες της ομάδας του Γιατρά τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον πρώην «θαλασσί» Χολ να ήταν κορυφαίος με 20 πόντους και 11 ασίστ, με τον Μέιερ να είχε 17 πόντους, τους Προς και Μπράουν από 16, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Κασελάκης.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μπράουνινγκ και Ντιγκς με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να είχε σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (16-14). Από τα μισά και μετά, οι Πατρινοί άρχισαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, με την υπέρ τους διαφορά να εκτοξεύεται στο +12 (28-16). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός ανέβηκε επιθετικά, αλλά το ίδιο «ζεστοί» ήταν οι γηπεδούχοι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +10 (35-25).

Με μπροστάρη τον Πίνκστον, οι Ροδίτες μείωσαν στο -5 (35-30) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να απαντούν μέχρι τα μισά και να ξεφεύγουν ξανά σε διψήφια απόσταση (46-35). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, με την ομάδα του Φλεβαράκη να χτυπάει έξω από τα 6,75μ. και να ισοφαρίζει (52-52), στο 19’. Όμως, η άμυνα και ο Μπράουν έστειλαν τον Προμηθέα με το +4 (56-52), στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Γιατρά είχε τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά στο +10 (66-56). Στη συνέχεια, ακολούθησαν πολλά λάθη και άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, αλλά ο Προμηθέας διατηρούσε την απόστασή του (70-60). Με πρωταγωνιστή τον Παρκς στη ρακέτα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 (76-65) και με τον Ντιγκς να μειώνει (76-70) στο τελευταίο λεπτό.

Ο Τσούπκοβιτς τράβηξε τον Κολοσσό και τον έφερε στο -3 (78-75), στο 32’. Όμως, η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με τον Κασελάκη και το νέο +10 (89-79), στα μισά, ενώ η ομάδα της Πάτρας διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (94-85), μέχρι το 37’. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι (96-90), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με άμυνες και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 101-95.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κασελάκης 10 (2), Μέιερ 17 (3), Χολ 20 (5), Παρκς 16, Μπράουν 16, Σαλούστρος 2, Γκίκας, Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 8 (2), Έλις 6.

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 9, Τσούπκοβιτς 12 (1), Δημάκος 12 (2), Ντιγκς 18 (2), Κάρτερ 15 (3), Γεωργαλής, Αγγελάκος, Μπράουνινγκ 22 (2), Πίνκστον 7.

«Ζωντανή» η Κύμη, σε μπελάδες ο Πανιώνιος

Ανάσα… παραμονής πήρε η Κύμη, που επικράτησε για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν του Πανιωνίου, αυτή τη φορά με 92-82 στο κλειστό της Χαλκίδας, φτάνοντας στις τρεις νίκες σε δεκατέσσερα παιχνίδια, όσες έχουν και οι «κυανέρυθροι», που θα μειονεκτούν πάντως της ομάδας της Εύβοιας σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σαγκς και Γουίλιαμς με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, καθοριστικός και ο Λιούις με 14 ασίστ. Από τον Πανιώνιο που μπαίνει πλέον σε μεγάλες περιπέτειες, ξεχώρισε ο καταπληκτικός Παπαντωνίου με 20 πόντους και 10 ασίστ.

Το ματς:

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Μπέρι, προηγήθηκε 23-15 στο 7’. Οι «κυανέρυθροι», έπαιρναν αρκετό σκορ μέσα στη ρακέτα, ήταν πιο δημιουργικοί, όμως η Κύμη άρχισε να αντιδρά και να καλύπτει το έδαφος, με μπροστάρη τον Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός, στο ντεμπούτο του με τους ευβοιώτες, σκόραρε συνεχώς με τρίποντα, με αποτέλεσμα το σκορ να μειωθεί αρχικά σε 23-27 στο 10’. Ο ρυθμός πλέον ανήκε στην Κύμη, που στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε επί μέρους σκορ 25-13 και προηγήθηκε 48-40 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυριαρχούν κάτω από το καλάθι, εκμεταλλεύονταν περισσότερο τα λάθη του αντιπάλου, είχαν 7/13 πίσω από τη γραμμή των 6.75 και οι Σαγκς-Τουτζιαράκης άρχισαν να δίνει βοήθειες, την ώρα που ο Πανιώνιος είχε μοναδικό σημείο αναφοράς τον Παπαντωνίου, ο οποίος είχε τις 7 από τις 12 ασίστ της ομάδας στην ανάπαυλα, ενώ ο νεοαποκτηθείς Ελ-Αμίν είχε 3 πόντους σε οκτώμισι λεπτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, η Κύμη βρήκε επιθετικά στηρίγματα και στους Χόρτον, Λιούις (εξαιρετικός στη δημιουργία), για το 60-48 στο 26’. Ο Παπαντωνίου πάλευε μόνος του για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 64-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με βοήθειες από τον Ντόρσεϊ, ο Έλληνας γκαρντ έβαλε για τα καλά ξανά μέσα στο παιχνίδι τον Πανιώνιο, μειώνοντας σε 66-64, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, βρήκαν καλάθια από Γουάσινγκτον και Σαγκς και προηγήθηκαν 82-73 με τρία λεπτά να απομένουν.

Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου, πέραν του 86-82 με τρίποντο του Μπέρι στο 39’, δε μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57,92-82.

Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18, Σαγκς 26 (2), Γουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 9 (1) (14 ασίστ), Γουίλιαμς 21 (7), Πουλιανίτης, Στυλιανού, Μαραγκός, Τουντζιαράκης 8, Μητσιμπόνας.
Πανιώνιος (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (4) (10 ασίστ), Καμαριανός 2, Ντόρσεϊ 14, Μπέρι 26 (4), Χάρις 11 (2), Ελ Αμίν 3 (1), Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Όστιν 4.

Πηγή: sport-fm.gr