Facebook Pixel ΑΕΚ - Περιστέρι 96-70
| 2019-01-20 18:49:00

«Καθάρισε» ο τρομερός Θίοντορ - Συνέτριψε το Περιστέρι η ΑΕΚ και ανέβηκε στην τρίτη θέση

Άνετη νίκη της Ένωσης με 96-70.

ΑΕΚ - Περιστέρι: Ένα μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο μετατράπηκε σε περίπατο στο δεύτερο για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέτριψε 96-70 το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ μπροστά σε περίπου 5.000 φίλους της και υπερκαλύπτοντας το -3 του πρώτου γύρου είναι πλέον τρίτη στην Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζόρνταν Θίοντορ, που είχε 22 πόντους (9/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 4 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά. Πολύ καλή παρουσία και από τους Λαρεντζάκη (15π., 3 ασίστ), Σάκοτα (13π., 7 ριμπ.) και Ματσιούλις (13π., 7 ριμπ.). Ο Γάιος Σκορδίλης με 15 πόντους και οι πιτσιρικάδες Μουράτος και Καράμπελας πάλεψαν περισσότερο από τους ηττημένους.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο ματς και με πρωταγωνιστές τους Ματσιούλις και Χάντερ προηγήθηκε με 11-1 στο δίλεπτο. Το τάιμ άουτ του Αργύρη Πεδουλάκη άλλαξε άρδην την εικόνα του ματς. Τα τρίποντα από Κάλαχαν και Γκρέι έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση για το Περιστέρι, που πλησίασε γρήγορα στο καλάθι (13-11). Όσο τα προσωπικά καλάθια του Θίοντορ έδιναν λύσεις στην «Ένωση», το δεύτερο unit των φιλοξενούμενων κρατούσε γερά. Το τρίποντο του Βασιλόπουλου ολοκλήρωσε την ανατροπή (21-23) στο φινάλε του δεκαλέπτου, που βρήκε τον Λούκα Μπάνκι που διαμαρτυρόταν για φάουλ του Μπέντιλ στον Ξανθόπουλο και τον Αργύρη Πεδουλάκη που αντέδρασε να τιμωρούνται αμφότεροι με τεχνική ποινή. Ο Σάκοτα έβαλε τη σπίθα που επέτρεψε στους γηπεδούχους να «τρέξουν» ένα 9-0 και να ξεφύγουν με 30-24 στα δυόμισι πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Όμως το Περιστέρι με τον 17χρονο Καράμπελα, τον 22χρονο Μουράτο και τον Σίρκο οδηγούς απάντησε με ένα 10-0 (30-34). Ο Λαρεντζάκης ανέλαβε δράση και συνεπικουρούμενος από τους Θίοντορ και Χάντερ μετέτρεψαν την κυριαρχία της ΑΕΚ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο 49-44.

Ξεκινώντας από την αισθητά πιο επιθετική της άμυνα, η ΑΕΚ έπιασε τον αντίπαλο από το λαιμό επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια. Ο σχεδόν αλάνθαστος εκτελεστικά Θίοντορ μαζί με τους Σαντ-Ρόος και Γκρίφιν εκτόξευσαν τη διαφορά στο 68-48 με ένα επί μέρους 19-4 στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά της τρίτης περιόδου. Το alley oop του Γκρίφιν με φάουλ από τον Ντάνιελ πρόσφεραν ίσως την καλύτερη φάση της σεζόν σηκώνοντας στο πόδι τους περίπου 5.000 φιλάθλους στο ΟΑΚΑ. Αυτή τη φορά το τάιμ άουτ του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ανώφελο, καθώς ο Λαρεντζάκης με δύο σερί τρίποντα έφερε την ασταμάτητη ομάδα του στο +24 (76-52). O Σκορδίλης με ένα προσωπικό 8-0 στο φινάλε της τρίτης και τις αρχές της τέταρτης περιόδου (76-60) υποχρέωσε τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει τάιμ άουτ για να υπενθυμίσει στους παίκτες του πως το ματς δεν τελείωσε πρόωρα. Η κατσάδα έπιασε τόπο, καθώς απέφερε έξι αναπάντητους πόντους (82-60), με την «Ένωση» να ελέγχει πλήρως την κατάσταση ακόμη κι όταν ο Ματσιούλις αποχώρησε με κάποιες μικροενοχλήσεις στη μέση. Η διαφορά έφτασε με τρίποντο του Γιαννόπουλου και στο +28 (96-68) πριν το τελικό 96-70.

Δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παναγιώτου, Θεονάς

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr