Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το ντέρμπι με Εφές η Ρεάλ - Σημαντική νίκη για Αρμάνι με Ζαλγκίρις
| 2019-01-25 00:05:00

Πήρε το ντέρμπι με Εφές η Ρεάλ - Σημαντική νίκη για Αρμάνι με Ζαλγκίρις

Με νίκες συνέχισαν στην 20η αγωνιστική Ρεάλ και Μιλάνο.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 92-84

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με την Αναντολού Εφές, καθώς κέρδισε εντός έδρας την τουρκική ομάδα με 92-84. Η “Βασίλισσα” δυσκολεύτηκε κόντρα στην τουρκική ομάδα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη και έκανε δώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος παρέμεινε μία νίκη μακριά από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο (21-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Αναντολού Εφές πέτυχαν από 21 πόντους και παρέμεινε η ισοπαλία (42-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

H ισπανική ομάδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, καθώς προηγήθηκε με 64-61. Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην πίεση της Αναντολού Εφές και πήρε τη νίκη με 92-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-42, 64-61, 92-84

Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας 80-70

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς νίκησε εντός έδρας τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-70. Η ιταλική ομάδα αν και δυσκολεύτηκε κέρδισε τους Λιθουανούς, κάλυψε και τη διαφορά και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στους οχτώ της Ευρωλίγκα.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε και διψήφιο προβάδισμα και εν τέλει κράτησε στο τέλος της περιόδου μία διαφορά 8 πόντων (21-13). Η Ζαλγκίρις ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (34-30).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους (52-50). Στην τελευταία, όμως, περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο άντεξε και κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη με 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 34-30, 52-50, 80-70

Πηγή: ebasket.gr