Facebook Pixel Sportdog.gr | «Όργια» Ντε Κολό στη Βαρκελώνη και διπλό... δώρο της ΤΣΣΚΑ στον Ολυμπιακό
| 2019-01-26 00:04:00

«Όργια» Ντε Κολό στη Βαρκελώνη και διπλό... δώρο της ΤΣΣΚΑ στον Ολυμπιακό

Μεγάλη νίκη των Ρώσων κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 84-76.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε σπουδαία νίκη στη Βαρκελώνη με 76-84 και πήρε σημαντική «ανάσα» στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Η Μπαρτσελόνα με αυτό το αποτέλεσμα έμεινε στην έκτη θέση, μία νίκη πίσω από τον Ολυμπιακό τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική στο ΣΕΦ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο σκορ με την κόρνα της λήξης του (20-20).

Η συνέχεια άνηκε στα σέντερ των ομάδων αφού Σεραφέν, Χάινς και σκόραραν για χάρη των ομάδων τους με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρό προβάδισμα (32-28, 14'). Ο ΝτεΚολό με συνεχόμενα τρίποντα ύστερα από ασίστ του Ροντρίγκεθ, άλλαξε την εικόνα τον πίνακα του σκορ (34-35, 17').

Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο άνηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι με τρία συνεχόμενα τρίποντα (Κλαβέρ, Πάνγκος, Χάνγκα) προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (51-46, 24'). Οι παίκτες του Ιτούδη είχαν χάσει την ψυχραιμία τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν σκορ στην επίθεση. Στην άλλη πλευρά η Μπαρτσελόνα παίζοντας απλά βρέθηκε στο +9 (59-50, 26'). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου πάντως ΝτεΚολό και Χάινς έφεραν την αντίδραση για την ρωσική ομάδα κι έτσι γρήγορα έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-13 και προσπέρασαν με 61-63.

Τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου δεν άλλαξαν το παραμικρό τη διαφορά στο σκορ με τις δύο ομάδες να ψάχνουν μικρό σερί για να ξεφύγουν με περισσότερους από 5 πόντους. Καμία δεν τα κατάφερε μέχρι το 37΄σημείο στο οποίο ο Κουρμπάνοφ με τρίποντο έξανε το 68-73 κρίνοντας το αποτέλεσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ νίκησε γιατί έμεινε πιστή στο πλάνο της στο τελευταίο δεκάλεπτο σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα η οποία σταμάτησε να παίζει σωστό μπάσκετ. Ελαφρώς καλύτερη σε δίποντα (52.8%-55.9%), τρίποντα (38.9%-41.4%) και ριμπάουντ (28-31).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο ΝτεΚολό σε 32:39 είχε 25 πόντους (1/2δ., 7/10τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τομά Ερτέλ σε 21 λεπτά έμεινε στους 5 πόντους με 2/6 σουτ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-68 η ΤΣΣΚΑ βρήκε επιμέρους σκορ 1-9 και ξέφυγε με 69-77.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τις 9 χαμένες βολές (17/26). Η ΤΣΣΚΑ το κακό πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίθανο κόψιμο του Κουρμπάνοφ στην προσπάθεια του Κούριτς να καρφώσει τη μπάλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-44, 61-63, 76-84

Πηγή: gazzetta.gr