Facebook Pixel Ολυμπιακός - Κύμη: Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί της Κύμης
| 2019-01-27 18:52:00

Περίπατος Ολυμπιακού κόντρα στην Κύμη με φοβερούς ΛεΝτέι και Σπανούλη!

Εύκολη νίκη στο ΣΕΦ με 92-69.

Ολυμπιακός - Κύμη: Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κύμη στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 92-69 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκαν στο 14-1, με την ομάδα της Χαλκίδας να πέφτει στο 3-12 και να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-1, όμω η Κύμη έβγαλε αντίδραση και δεν άφηνε το σκορ να ξεφύγει. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν το 13-5 και η περίοδος έκλεισε στο 16-14. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα να ανεβάσει το ρυθμό και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Με τον ΛεΝτέι να είναι εξαιρετικό μέσα από τη ρακέτα, οι “ερυθρόλευκοι” έκανα το 32-18 στα μέσα του δεκαλέπτου και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια στο 42-32.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα του Μπλατ κράτησε το σκορ και διεύρυνε τη διαφορά σιγά σιγά. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η Κύμη κατάφερε να μειώσει στους τρεις (50-47), όμως ο Ολυμπιακός με ένα 12-0 σερί (62-47) πήγε σε μεγάλο σκορ τη διαφορά και η περίοδος έκλεισε στο 64-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση του σκορ και ανέβασε πάνω από τους 20 τη διαφορά, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση με 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

Πηγή: ebasket.gr