Facebook Pixel Sportdog.gr | Ματσάρα! Ξέρανε τη Φενέρ στη δεύτερη παράταση η Μπάγερν - Συντριβή Μακάμπι από τη Μπασκόνια
| 2019-02-01 00:05:00

Μπάγερν - Φενέρμπαχτσε 90-86 και Μπασκόνια - Μακάμπι 97-73.

Μπάγερν Μονάχου - Φενέρμπαχτσε 90-86

Απίστευτο ματς στο Μόναχο! Μετά από 50 λεπτά παιχνιδιού και με κύριο στοιχείο την... δραματική εξέλιξη, η Μπάγερν κατάφερε να κερδίσει την Φενέρμπαχτσε με 90-86 και να κάνει ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για τα πλέι-οφ, αφού ανέβηκε στο 11-10, πλησιάζοντας την Μπαρτσελόνα και τον Ολυμπιακό. Στο 18-3 έπεσε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία παραμένει σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλο ματς από τον Ντανίλο Μπαρτέλ, που ήταν εξαιρετικός στη δεύτερη παράταση, ενώ σταθερά καλοί ήταν σε όλο το ματς οι Ντέρικ Ουίλιαμς και Στέφαν Γιόβιτς. Ο Κώστας Σλούκας (11 πόντοι, 7 ασίστ) έφερε το ματς στη πρώτη παράταση, όμως ούτε αυτός αλλά ούτε και ο Μπόμπι Ντίξον ήταν αρκετοί για την Φενέρ.

Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-21), η Φενέρ ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και με το δίδυμο των Ντίξον και Λοβέρν να πρωταγωνιστεί, έκλεισε το πρώτο μέρος στο +5 (29-34).

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Γιόβιτς και Ουίλιαμς να έχουν τον ρόλο του κινητήριου μοχλού, η Μπάγερν πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με ένα επιμέρους 23-18 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (52-52, 30').

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η τέταρτη περίδος είχε εξέλιξη... θρίλερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το 35ο λεπτό έδειξε απόλυτη ισορροπία (59-59), αυξάνοντας ακόμα περισσότερο το σασπένς. Η Φενέρ απέκτησε προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα (63-64, 39'), όμως δύο βολές του Ντζέντοβιτς έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (65-64), 32" πριν το τέλος. Μετά από ακόμα μία βολή του Ντάνγκουμπιτς, ο Σλούκας έστειλε το ματς στη παράταση με καλάθι στα 3" πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας.

Η πρώτη παράταση είχε μία πραγματικά... δραματική εξέλιξη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, κάθε καλάθι έβρισκε απάντηση στην άλλη πλευρά και όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση. Ένα τρίποντο του Λούσιτς έδωσε στην Μπάγερν το προβάδισμα (80-79) 4" πριν το τέλος, ενώ στην επαναφορά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Λοβέρν. Ο έμπειρος σέντερ ισοφάρισε (80-80) και οδήηγσε το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο!

Η δεύτερη παράταση ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 της Μπάγερν (85-80, 46'), όμως η Φενέρ επέστρεψε ξανά (87-86, 48'), δείχνοντας... άρνηση να αφήσει το ματς να της φύγει. Ο Μπαρτέλ ανέλαβε δράση και η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε με τέσσερις (90-86, 49'), με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά σε μία μεγάλη νίκη!

Δεκάλεπτα: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66, 80-80 (πρώτη παράταση), 90-86 (δευτέρη παράταση)

Μπασκόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 97-73

Την προηγούμενη αγωνιστική η Μπασκόνια «στραβοπάτησε» στην Πόλη, καθώς ηττήθηκε από την Νταρουσάφακα. Το αποτέλεσμα αυτό φάνηκε πως ήταν μια... κακή παρένθεση για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, η οποία «ξέσπασε» στην Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο (26-18). Η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει, με τους γηπεδούχους να φέρνουν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά με τον Τζάνινγκ (43-24, 14'). Η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει με τον Ουίλμπεκιν, αλλά η Μπασκόνια κράτησε το προβάδισμα με τον Πουαριέ και έκλεισε το πρώτο μέρος με διαφορά της τάξεως των 13 πόντων (54-41).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι απλοποίησαν τα πράγματα. Η καλή άμυνά τους, αλλά και η παρουσία των Βόιτμαν, Βιλντόζα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (69-48, 25'). Η καλή άμυνα των Βάσκων έπαιξε καθοριστικό ρόλο και με τους Χίλιαρντ, Χουέρτας να δίνουν λύσεις η διαφορά αυξήθηκε, για το 81-57 της τρίτης περιόδου. Η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει, όμως οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί και έφεραν τη διαφορά στους 25 πόντους (85-60, 33'). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε πολύ άνετη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Μπασκόνια ανέβηκε στο 10-11 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για μια θέση στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, την ίδια στιγμή που η Μακάμπι είδε το σερί νικών (4 τον αριθμό) να σταματάει στη χώρα των Βάσκων και να υποχωρεί στο 9-12.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73.

ΠΗΓΗ: sdna.gr