Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράστια νίκη για το Περιστέρι με απίθανο buzzer beater του Βασιλόπουλου (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-02-02 18:15:00

Τι ματσάρα!

Με buzzer beater του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, το Περιστέρι απέδρασε από το “Α. Τρίτσης”, επικρατώντας του Χολαργού με 76-75, για την 16η αγωνιστική της Basket League. Έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επέστρεψε στις νίκες κι ανέβηκε στο 11-5. Στο 8-8 υποχώρησε ο Χολαργός, ο οποίος έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει μία σπουδαία νίκη.

Ο Χολαργός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, παίρνοντας από πολύ νωρίς διψήφιες διαφορές. Προηγήθηκε με 20-10 στο 5′, ωστόσο το Περιστέρι ξεπέρασε γρήγορα το αρχικό σοκ και ψαλίδισε τη διαφορά στους 4 πόντους (29-25) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Μουράτου.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων πλησίασε και στο καλάθι (36-34 στο 15′), αλλά ο Χολαργός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα (45-39) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Χολαργό να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα και το Περιστέρι να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ (55-48 στο 30′).

Τα δεδομένα άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησε τέρμα το γκάζι και με επιμέρους σκορ 5-12, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (60-60 στο 34′), με τον Χάροου να παίρνει μπροστά.

Με καλάθι του Σίρκο, το Περιστέρι πέρασε και μπροστά στο σκορ (60-62), αλλά ο Χολαργός με σερί 5-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (65-62). Ακολούθησε 6-0 του Περιστερίου με τους Μπέντιλ και Γκρέι να βάζουν το Περιστέρι σε θέση οδηγού (65-68).

Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και τα πάντα να κρίνονται στη ρουλέτα των βολών. Με το σκορ στο 72-71, ο Μπέντιλ έκανε λάθος, αλλά ο Χόκινς έχασε στη συνέχεια δύο βολές κι ο Γιάνκοβιτς έκανε επιθετικό φάουλ στον Βασιλόπουλο.

Με 2/2 βολές του Βασιλόπουλου, το Περιστέρι προηγήθηκε με 72-73, αλλά ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο έκανε το 75-73. Η τελευταία λέξη άνηκε, όμως, στον Παναγιώτη Βασιλόπουλο.

Ο Έλληνας φόργουορντ, με τρίποντη βόμβα”, χάρισε τη νίκη (75-76) στην ομάδα των δυτικών προαστίων, στέλνοντας στον έβδομο ουρανό το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη.

Πήρε άνετα τον... τελικό παραμονής η Κύμη!

Σε ένα παιχνίδι... τελικό παραμονής, η Κύμη πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Κολοσσό (91-86) ο οποίος παραμένει βυθισμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μοναδικό θετικό στοιχείο την διατήρηση της υπέρ του διαφοράς.

Την ευκαιρία να αποσπαστεί δύο νίκες από τον ουραγό Κολοσσό Ρόδου αξιοποίησε στην Χαλκίδα η Κύμη. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων στο φινάλε και ανέβηκε στο 4-12, έχοντας πλέον μεγαλύτερη άνεση όσον αφορά την υπόθεση παραμονή. Τρομερή εμφάνιση από τον Ουάσινγκτον με 25 πόντους, στους 19 ο Λιούς, με τον νεοαποκτηθέντα Καρινιάουσκας να σκοράρει 14.

Από πλευράς Κολοσσού, ο οποίος παραμένει εγκλωβισμένος στην τελευταία θέση, μοναδική θετική εξέλιξη είναι η διατήρηση της νίκης με +7 στον πρώτο γύρο. Οι νησιώτες έχουν ρεκόρ (2-11, με εκκρεμότητα τα ματς κόντρα σε Λαύριο και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ), με τους Μπράουνινγκ (22π.), Πίνκστον (14π.) και Μαυροειδή (14π., 10ριμπ.) να ξεχωρίζουν.

Η απουσία του Κρις Χόρτον από την ομάδα της Κύμης ήχησε σαν... καμπανάκι στον Κολοσσό Ρόδου, που από το ξεκίνημα προσπάθησε να αξιοποιήσει την δύναμη του Μαυροειδή (4-6 στο 2'). Όταν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο τρίποντο αύξησαν την διαφορά τους (12-19 στο 6'), με τον Καρινιάουσκας (11π.) να κρατά την Κύμη κοντά στο σκορ (24-27 στο 10'). Με τον Πίνκστον ο Κολοσσός βρέθηκε στο +4 (31-35 στο 13'), προτού ακολουθήσει τρίποντη... ραψωδία των γηπεδούχων που ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό (46-37 στο 17'), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να ολοκληρώνεται στο 49-41 (20').

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Η διαφορά βρισκόταν στις παρυφές του +10. Mε καλάθι του Τουτζιαράκη η Κύμη ισοφάρισε το μεγαλύτερο προβάδισμά της (68-54 στο 16'), όμως ο Κολοσσός βρήκε λύσεις από την γραμμή των βολών με το κλέψιμο-μπάσιμο του Πίνκστον να διαμορφώνει το 70-64 στο 30'. Στην τελική ευθεία του ματς είχαμε ντέρμπι. Ο Μαυροειδής μείωσε στην ελάχιστη τιμή (72-71 στο 32'), αλλά Σαγκς έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (84-74 στο 35'). Ακόμη και όταν οι νησιώτες μείωσαν στους τρεις (85-82) δεν απείλησαν ουσιαστικά με την Κύμη να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86

Πηγή: sdna.gr - ebasket.gr