Facebook Pixel All Star Game: All Star... Λαρεντζάκης έδωσε τη νίκη στους Έλληνες με τρίποντο στο τέλος!
| 2019-02-10 18:55:00

All Star... Λαρεντζάκης έδωσε τη νίκη στους Έλληνες με τρίποντο στο τέλος!

Νίκησαν τους Ξένους με 149-146.

All Star Game: Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, από τη γωνία και το άστοχο του Γουίλιαμς-Γκος στη λήξη, έδωσαν τη νίκη (149-146) στους Έλληνες απέναντι στους ξένους, στο All Star Game της Θεσσαλονίκης.

«Φωτιά» πήραν από την αρχή τα καλάθια, με τους Έλληνες να σκοράρουν κυρίως με καρφώματα και έχοντας «ζεστό» τον Παπαγιάννη και τους ξένους με τρίποντα, με τον Θίοντορ. Έτσι, το σκορ εκτοξεύθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο και διαμορφώθηκε στο 43-41. Στο ίδιο μοτίβο ήταν το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να ήταν –φυσικά- ανύπαρκτες και τους Έλληνες να διατηρούν το προβάδισμά τους (64-61), χάρη στον Θανάση Αντετοκούνμπο. Οι ξένοι προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά στη συνέχεια ήταν άστοχοι και έτσι η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +6 (81-75).

Δυνατά ξεκίνησαν οι ξένοι στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασαν μπροστά (83-87), ενώ στη συνέχεια πήγαν ακόμη και στο +9 (89-98). Εκεί, οι Έλληνες άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με τον Παπανικολάου πέρασαν μπροστά (107-106), ενώ με τρίποντο του «Παπ» πήγαν στο +4 (112-108), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ντέρμπι ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με πολλές εναλλαγές στο σκορ (120-119), με τους ξένους να πατούν το… γκάζι και να πηγαίνουν ακόμη και στο +10 (128-138), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Έλληνες έκαναν την αντεπίθεσή τους και πήραν το προβάδισμα (143-142), στο 39’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με το σκορ να ήταν ισόπαλο (146-146) και τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε τρίποντο από τη γωνία (149-146), στα 10’’ πριν τη λήξη. Ο Γουίλιαμς-Γκος πήρε την τελευταία προσπάθεια αστόχησε και έτσι οι Έλληνες πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 43-41, 81-75, 112-108, 149-146

Πηγή: sport-fm.gr