Facebook Pixel Μπάγερν Μονάχου - Μακάμπι 70-77
| 2019-03-07 23:38:00

Άλμα πρόκρισης για Μακάμπι - Νίκησε τη Μπάγερν και έπιασε Παναθηναϊκό - "Θρίλερ" για την 8άδα

Μεγάλη νίκη της ομάδας του Σφαιρόπουλου (77-70) στο Μόναχο.

Ο «πανικός» για τα πλέι οφ συνεχίζεται. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Μπάγερν, έχει πλέον ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (12-13) και πλέον η ομάδα του Σφαιρόπουλου θα διεκδικήσει στο φινάλε της διοργάνωσης την παρουσία της στις πρώτες οκτώ θέσεις. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ουίλμπεκιν με 19 πόντους και 6 ασίστ, πολύτιμος ο Μπλακ (14π., 7ριμπ.). Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Μπάγερν (12-13), που δεν έχει υπέρ της την ισοβαθμία. Ουίλιαμς (17π.) και Μπαρτέλ (16π.) κορυφαίοι για τους Βαυαρούς.

Κλειστό παιχνίδι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στην «Audi Dome». Οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ (7-7 στο 4'), προτού η Μακάμπι κάνει ένα μίνι ξέσπασμα για να βρεθεί στο +5 (9-14). Άμεσα ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων με σερί 7-0, για να ολοκληρωθεί περίοδος στο 17-18. Νευρική ήταν η αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν στα πρώτα 3,5 λεπτά είχε επιτευχθεί μόλις ένα καλάθι! Ντάνγκουμπιτς και Λο «ξεκόλλησαν» την Μπάγερν (22-20), ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο (1/6) έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους, με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 31-33.

Η εικόνα του ντέρμπι «ξέφυγε» στην τρίτη περίοδο. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ηγήθηκε για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που με σερί 0-8 «έχτισε» για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (33-43). Η Μπάγερν είχε μεγάλα προβλήμα στην άμυνα αλλαγών της ομάδας από το Ισραήλ και στην τελική ευθεία διατηρούσε μεγάλο προβάδισμα (47-58 στο 30'). Παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των Γερμανών, που βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (61-64), η Μακάμπι δεν έχασε τον έλεγχο και τελικά πήρε ένα πολύτιμο διπλό που της δίνει αέρα... πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-33, 47-58, 70-77

ΠΗΓΗ: sdna.gr