Facebook Pixel Κύμη - ΠΑΟΚ 73-90
| 2019-03-09 17:51:00

Συνήλθε από τη "σφαλιάρα" με ΑΕΚ - Τρομερός ΠΑΟΚ, πήρε νίκη τετράδας κόντρα στην Κύμη

Άνετη εκτός έδρας επικράτηση με 90-73 για τον Δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Χαλκίδα επικρατώντας της Κύμης με 73-90. Οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν σε τροχιά «τετράδας» ενώ οι γηπεδούχοι ανησυχούν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν κάπως καλύτερα και προηγήθηκαν γρήγορα με 4-12, ωστόσο πολύ γρήγορα με τους Λιούις και Σαγκς, η Κύμη ισορρόπησε (12-12, 6'). Ο Χρυσικόπουλος ανέλαβε δράση και σκοράροντας 9 συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να διατηρεί προβάδισμα, αλλά μικρό (23-27, 15'). Κόνιαρης και Τζέφερσον φρόντισαν για το +9 της ομάδας τους (25-34, 17'), ενώ ο Χρυσικόπουλος φτάνοντας τους 18 πόντους στο ημίχρονο την αύξησε ακόμη περισσότερο (32-46, 20').

Θα περίμενε κανείς από του γηπεδούχους να παρουσιαστούν «πεινασμένοι» στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο ΠΑΟΚ είχε αυτό το χαρακτηριστικό παίρνοντας προβάδισμα 21 πόντων (36-57, 25'). Η Κύμη έπαιζε άθλιο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ κάνοντας τα απλά πράγματα να φτάσει στο +31 (41-72, 30').

Μέχρι την κόρνα της λήξης οι δύο προπονητές διαχειρίστηκαν το χρόνο συμμετοχής των παικτών τους με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν τη διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σε τρίποντα (24%-36%), βολές (72%-83%), ασίστ (11-24) και λάθη (18-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος σε 28:26 έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους (10/13δ., 3/5τρ.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουίλιαμς Τζούνιορ είχε 6 πόντους με 2/7 σουτ σε 24:18.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζέφερσον τελείωσε με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 15-0 στην τρίτη περίοδο και δεν ανησύχησε στη συνέχεια.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη το τραγικό μπάσκετ που έπαιξε. Ο ΠΑΟΚ τίποτα αφού κι η χαλάρωση στο τέλος δικαιολογείται.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία συνεργασία Μαργαρίτη με Γκάρετ για το κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Μαραγκός, Σαγκς 18, Γουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 20 (3), Γουίλιαμς 6 (2), Πουλιανίτης 6, Τσιαρας, Μητσιμπόνας, Χόρτον 5, Καρινιάουσκας 5.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 29 (3), Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (1), Γκος 6 (1), Τζέφερσον 14, Ζάρας, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας, Σχίζας 1, Γκάρετ 4, Χάτσερ 11 (1).

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr