Facebook Pixel Sportdog.gr | Αγχώθηκε παρά την 20αρα η Μπασκόνια, παραμένει σε τροχιά 8αδας!
| 2019-03-15 23:23:00

Αγχώθηκε παρά την 20αρα η Μπασκόνια, παραμένει σε τροχιά 8αδας!

Για 20 λεπτά η Μπουντούτσνοστ έβαλε δύσκολους «γρίφους» στην Μπασκόνια, στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η φορμαρισμένη ομάδα του Περάσοβιτς ξεκαθάρισε το τοπίο (82-62) και συνεχίζει εντός της πρώτης οκτάδας.

Το σοκ της απρόσμενης απώλειας του Τζάνινγκ, οι τραυματισμοί των Σενγκέλια και Γκρέιντζερ, οι διαρκείς αναποδιές δεν επηρεάζουν την Μπασκόνια. Οι Βάσκοι πέτυχαν μία ακόμη νίκη στην φετινή Euroleague (14-12), είναι στην 7η θέση και παραμένουν εντός της πρώτης οκτάδας των πλέι οφ. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γκαρίνο (16π.), Χουέρτας (13π.) και Σιλντς (12π.) ακολούθησαν σε απόδοση. Στο 6-20 η Μπουντούτσνοστ για την οποία ο Κόουλ είχε 17 πόντους.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα στην «Fernando Buesa Arena» με τον Νόρις Κόουλ να είναι... ζεστός (10-13 στο 6') αλλά την Μπασκόνια να ανιδρά άμεσα επιθετικά και με σερί 8-2 να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη (23-15). Σιλντς και Τζόουνς ανέβασαν την διαφορά στο +14 και διατηρούσαν σε θέση απόλυτου επικεφαλής την ισπανική ομάδα. Ο Κλαρκ «συνόδευσε» τον Κόουλ στο σκοράρισμα, βοήθησε την Μπουντούτσνοστ να μειώσει στους 5 (33-28 στο 17'), απόσταση με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο χάρη σε buzzer beater του Γκόρντιτς (39-34).

To παιχνίδι και ο τελικός νικητής ξεκαθάρισε στα μέσα της τρίτης περιόδου. Μέχρι το 25ο λεπτό η Μπουντούτσνοστ έμεινε κοντά στο σκορ (50-44 στο 25'), ωστόσο έκτοτε οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πάλι πίσω. Έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα έφτασαν στο +15 (64-49 στο 30') και με τον Γκαρίνο σε πρώτο πλάνο η Μπασκόνια δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε μία ακόμη νίκη που την διατηρεί σε απόλυτη τροχιά πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-24, 64-49, 82-62