Facebook Pixel Sportdog.gr | "Αεράτη" Μπάρτσα! Νίκησε με 29 πόντους, δεν χάνει την 5αδα... τρέχει για 4αδα
| 2019-03-19 23:59:00

"Αεράτη" Μπάρτσα! Νίκησε με 29 πόντους, δεν χάνει την 5αδα... τρέχει για 4αδα

Άνετη νίκη της Μπαρτσελόνα με 93-64 κόντρα στην Γκραν Κανάρια.

Euroleague: Η Γκραν Κανάρια έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν καταιγιστική και με τρομερή αποτελεσματικότητα στα τρίποντα (19/28) έφτασε σε άνετη νίκη (93-64), παραμένοντας «ζωντανή στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.

Για ένα ημίχρονο η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Γκραν Κανάρια ήταν ντέρμπι. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ είχε καταφέρει να βάλει δύσκολα στους «Μπλαουγκράνα», με τη διαφορά να είναι σε απόσταση ενός... σουτ (38-35) και την Μπαρτσελόνα να δείχνει μπλοκαρισμένη στην επίθεση.

Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επί μέρους 25-11 και κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στα δικά τους μέτρα (63-46, 30'), «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν να παίζουν αποτελεσματική άμυνα. Αυτή κράτησε σε χαμηλά επίπεδα τους φιλοξενούμενους και ως συνέπεια αυτού ήρθε μια πολύ εύκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ανέβηκε στο 16-11, με το πέρας 27 αγωνιστικών στην regular season και παρέμεινε κοντά στην Αναντολού Εφές και στο κυνήγι της πρώτης τετράδας της κατάταξης. Από την άλλη πλευρά, η Γκραν Κανάρια υποχώρησε στο 7-20, λίγα 24ωρα πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό, στην Gran Canaria Arena το βράδυ της Πέμπτης (21/03, 22:30).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-35, 63-46, 93-64.